Cum explică Viorel Moldovan eliminarea din Cupa României: „Diferenţă mare între cele două eşaloane”

Cupa României

Viorel Moldovan, 48 de ani, antrenorul Petrolului, pune înfrângerea cu Astra (0-3) din „sferturile” Cupei României pe seama diferenţei de valoare dintre cele două ligi.

Concluzia e foarte simplă. Trebuie să uităm cât mai repede acest joc şi să ne întoarcem la ce avem noi de făcut, şi mă refer aici la Liga 2. Avem nevoie să ne concentrăm să intrăm în play-off.  Sunt un pic dezamăgit de joc. S-a văzut o diferenţă de valoare între cele două echipe. Cred că am fost puţin cam timoraţi. Nu mi-a plăcut acest lucru. Am reacţionat la un moment dat, am urcat liniile mai sus. Totuşi, să faci 3 cadouri unui adversar din Liga 1... Ei au avut o viteză în plus.  Sunt supărat, dar trebuie să ne regrupăm. Le-am spus fotbaliştilor mei să păstrăm posesia atunci când recuperăm, n-am reuşit. Am pierdut foarte uşor baloanele, n-am pus presiune. În a doua repriză am mai ieşit din cochilie. Păcat că n-am marcat din acel penalty. E istorie deja acest joc, recunoaştem superioritatea Astrei”, a declarat Moldovan la Telekom Sport.

Astra a trecut fără emoţii de Petrolul Ploieşti, scor 3-0. Golurile au fost marcate de Merloi ’51, Krpic ’61 (penalti) şi Wuthrich ’81. În minutul 86, gazdele au ratat un penalti prin Vajushi.

În semifinalele Cupei României sunt calificate şi echipele Universitatea Craiova şi Viitorul Pandurii Târgu Jiu. Joi se va disputa meciul Dunărea Călăraşi – Dinamo, în direct la Telekom Sport.

Afla mai multe despre: viorel moldovanpetrolul ploiesticupa romaniei