Cupa Davis: România a pierdut întâlnirea cu Polonia, scor 2-3, şi rămâne în Grupa a II-a a Zonei Euro-africanegalerie foto

Clujul găzduieşte din nou un eveniment important. România Polonia în Cupa Davis e întâlnirea care îi poate readuce pe tricolori în Grupa I, Zona Europa/Africa, din care România a retrogradat la finalul anului trecut. Echipa care va câştiga va promova în Grupa I a Zonei Euro-africane, iar învinsa va continua şi în 2019 în Grupa a II-a.

UPDATE:

Adrian Ungur, locul 675 ATP, a fost învins, duminică, scor 6-3, 6-2, de Kamil Majchrzak, locul 188 ATP, în ultimul meci al confruntării de Cupa Davis dintre România şi Polonia, astfel că întâlnirea s-a încheiat cu scorul de 2-3. Polonezii au promovat în Grupa I a Zonei Euro-africane a Cupei Davis, iar România va continua şi în 2019 în Grupa a II-a.

Majchrzak s-a impus într-o oră şi 20 de minute.

În celelalte două meciuri de duminică, perechea Florin Mergea/Horia Tecău a învins cuplul Lukasz Kubot/ Marcin Matkowski, scor 7-5, 4-6, 6-3, şi Marius Copil (locul 81 ATP) a fost învins de Hubert Hurkacz (109 ATP), scor 6-3, 6-4.

Sâmbătă, Marius Copil l-a învins pe Kamil Majchrzak, locul 188 ATP,  scor 6-2, 6-4, iar Adrian Ungur, locul 675 ATP, a fost întrecut de Hubert Hurkacz, locul 109 ATP, scor 7-6 (3), 7-5.

Meciurile zilei în România - Polonia, de la 12:00 - LIVE pe Telekom Sport 2

• Florin Mergea/Horia Tecău - Lukasz Kubot/ Marcin Matkowski 7-5, 4-6, 6-3
  • Marius Copil - Hubert Hurkacz 3-6, 4-6
  • Adrian Ungur - Kamil Majchrzak 3-6, 2-5

UPDATE 16:45 A început confruntarea decisivă dintre Adrian Ungur şi Kamil Majchrzak

UPDATE 16:17 Hubert Hurkacz se impune şi în setul secund, iar România şi Polonia sunt din nou la egalitate, 2-2. Meciul Adrian Ungur - Kamil Majchrzak va decide confruntarea.

UPDATE 15:40 Hurkacz câştigă primul set, scor 6-3. Marius trebuie să-şi ridice nivelul de joc pentru a întoarce scorul de pe tabelă. În caz contrar, soarta disputei se va decide în meciul 5.

UPDATE 15:05 Începe confruntarea Marius Copil

UPDATE 14:26 GAME, SET şi MECI România! Mergea şi Tecău se impun în decisiv (6-3) şi aduc al doilea punct pentru ţara noastră, după ce şi-au menţinut break-ul realizat în debutul setului. Astfel, România preia conducerea în confruntarea cu Polonia, scor 2-1 şi mai are nevoie de un singur punct pentru a obţine promovarea în Grupa I a Zonei Euro-Africane.

Urmează meciul Marius Copil - Hubert Hurkacz, în direct pe Telekom Sport 2.

UPDATE 13:42  Polonezii restabilesc egalitatea, după un set în care s-au desprins rapid. Matkovwki şi Kubot au condus cu 5-2, Tecău şi Mergea au revenit până la 5-4, însă în cele din urmă adversarii s-au impus.

UPDATE Marţi: 12:55  Tecău şi Mergea reuşesc break-ul la momentul potrivit şi câştigă primul set al confruntării, scor 7-5. România se apropie de al doilea punct în confruntarea cu Polonia!

UPDATE 16:40 - Tenismanul Adrian Ungur, locul 675 ATP, a fost învins de Hubert Hurkacz, locul 109 ATP, în al doilea meci de la Cluj-Napoca, astfel că scorul întâlnirii România - Polonia a devenit 1-1.

Hurkacz s-a impus, scor 7-6 (3), 7-5, după o oră şi 32 de minute.

În primul meci al zilei, Marius Copil, locul 81 ATP, l-a învins pe Kamil Majchrzak, locul 188 ATP,  scor 6-2, 6-4, într-o oră şi 15 minute.

LIVE SCORE Adrian Ungur - Hubert Hurkacz 6-7(3), 5-7

UPDATE 14:30 - Tenismanul Marius Copil, locul 81 ATP, l-a învins pe Kamil Majchrzak, locul 188 ATP, sâmbătă, în primul meci al întâlnirii de Cupa Davis dintre România şi Polonia, contând pentru turul al treilea al Grupei a II-a a Zonei Euro-africane a Cupei Davis.

Copil s-a impus cu scorul de 6-2, 6-4, într-o oră şi 15 minute.

În al doilea meci al zilei, Adrian Ungur, locul 675 ATP, va evolua contra lui Hubert Hurkacz, locul 109 ATP.

Duminică vor avea loc confruntările Florin Mergea/Horia Tecău - Lukasz Kubot/ Marcin Matkowski, Marius Copil - Hubert Hurkacz şi Adrian Ungur - Kamil Majchrzak.

Echipa care va câştiga va promova în Grupa I a Zonei Euro-africane, iar învinsa va continua şi în 2019 în Grupa a II-a.

Marius Copil - Hubert Hurkacz 6-2, 6-4

Tenismanul Marius Copil, locul 81 ATP, îl va întâlni, sâmbătă, la Cluj-Napoca, pe Kamil Majchrzak, locul 188 ATP, în primul meci al întâlnirii de Cupa Davis dintre România şi Polonia, de la 13:00, în direct pe Telekom Sport 2.

În al doilea meci, Adrian Ungur, locul 675 ATP, va evolua contra lui Hubert Hurkacz, locul 109 ATP.

Duminică vor avea loc meciurile:

Florin Mergea/Horia Tecău - Lukasz Kubot/ Marcin Matkowski

Marius Copil - Hubert Hurkacz

Adrian Ungur - Kamil Majchrzak

Partidele de sâmbătă vor începe la ora 13.00, iar cele de duminică la ora 12.00.

„Ne dorim cu toţii să avem adversarele cele mai bune din lume, să jucăm cu cei mai buni din lume, adică eu cel puţin asta îmi doresc, să îi am adversari pe cei mai buni din lume”, a spus Marius Copil.

Vezi meciul de Cupa Davis, România - Polonia, ÎN DIRECT la Telekom Sport

La dublu vor evolua Horia Tecău şi Florin Mergea. Cel mai bine cotat polonez la dublu, Lucas Kubot e locul 8 în lume.

„E un meci foarte echilibrat. Sper ca avantajul nostru cel mai mare să fie publicul şi faptul că jucăm acasă, într-o sală foarte dragă, pe un teren de zgură care l-am ales noi”. a spus Horia Tecău.

Gabriel Trifu, căpitan nejucător: „Sperăm să avem un rezultat cât se poate de bun, să câştigăm această partidă şi să avem şansa să accedem spre tabloul principal”.

În afara lui Copil, a Mergea şi a lui Tecău, din echipa României mai fac parte Adrian Ungur şi Bpgdan Apostol.

Afla mai multe despre: cupa davisromaniapolonialive