”Dacă batem Voluntariul avem şanse să ne salvăm!”. Concluzia lui Adrian Falub după a doua remiză consecutivă din playout

Concordia Chiajna

Concordia Chiajna a remizat, luni, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa FC Hermannstadt, într-un meci din etapa a doua a play-out-ului Ligii I. Oaspeţii au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Tsoumou ‘4 şi Jazvic ’12. Pentru Concordia au înscris Gorobsov ’16 şi Bawab ’18.

La finalul meciului, antrenorul gazdelor Adrian Falub a vorbit despre semieşecul echipei sale: ”În acest meci ne-au lipsit primele 10 minute. Am început prost, am luat două goluri din corner şi din greşeli nepermise. Apoi am marcat de două ori şi am controlat jocul până la sfârşit, din păcate fără să marcăm. Dacă nu erau acele 10 minute din start, probabil câştigam. Am pierdut mult din încredere, iar în repriza a doua am încercat să jucăm simplu, pe vârf, dar poziţionarea atacanţilor i-a prins mai mereu izolaţi. Bawab a marcat un gol frumos. E un jucător cu calităţi, dar trebuie să înţeleagă că poate face multe lucruri bune din poziţie centrală, fără să iasă mult în zonă laterală. E un jucător util, de ultimă pasă...dar eu sunt mulţumit pentru că e primul meci în care a jucat foarte bine. Avem mare nevoie de victorie în următorul meci. Cred că dacă batem Voluntariul avem şanse bune să nu retrogradăm. Faptul că azi am marcat două goluri ne dă speranţe. Dar şi faptul că am încasat două goluri foarte uşor ne pune pe gânduri” a declarat Falub la microfonul Telekom Sport.

În urma acestui rezultat, Chiajna se clasează pe locul 14, înregistrând a doua remiză din playout. FC Hermannstadt are 17 puncte (cu trei  mai multe decât Concordia) şi ocupă locul 11, dar rămâne fără victorie în primele două runde din playout-ul Ligii 1.

Afla mai multe despre: falub