Daiana Iastremska, în semifinale la turneul de la Lyon. Sorana Cîrstea, posibilă adversară

Sporturi

Jucătoarea ucraineană Daiana Iastremska, locul 140 WTA, beneficiară a unui wild card, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de categorie WTA 250 de la Lyon.

Ea a trecut în sferturi de favorita numărul 5, italianca Jasmine Paolini, numărul 48 mondial, scor 6-4, 7-6 (3). Meciul a avut o durată de o oră şi 41 de minute.

La finalul confruntării, ca de obicei, Iastremska şi-a pus pe umeri drapelui Ucrainei.

În faza următoare, Daiana Iastremska o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre românca Sorana Cîrstea (30 WTA şi favorită 2) şi Anna Bondar (Ungaria, 79 WTA).

Iastremska a scăpat de curând din "iadul" din ţara ei, ea plecând din Odessa în Republica Moldova şi, după ce a trecut prin România, a ajuns în Franţa.

“Simt că sunt susţinută de toată lumea. Poate într-un moment greu aud sau simt cum oamenii mă susţin aici şi aceasta este încă o victorie pentru Ucraina”, a declarat Daiana  Iastremska, la finalul meciului.

Afla mai multe despre: daiana iastremskasorana cirstea