Dan Petrescu, final nebun de meci în Coreea de Sud cu Jeonbuk, penalty acordat în minutul 90+1

Antrenorul echipei Jeonbuk, Dan Petrescu, a obţinut un succes dramatic în ultima etapă de campionat în Coreea de Sud.

Jeonbuk s-a impus în deplasare cu Daegu în play-off-ul campionatului din Coreea de Sud.

Jeonbuk a deschis scorul în minutul 30, prin reuşita lui Han Kyo-Won iar la patru minute mai târziu, gazdele de la Daegu au egalat patru minute mai târziu prin reuşita brazilianului Edgar Bruno.

Final de meci halucinant pentru Dan Petrescu şi Jeonbuk

Echipa lui Dan Petrescu a primit un penalty în minutul 90, transformat de brazilianul Gustavo, iar echipa sa s-a desprins pe tabelă.

Partida s-a prelungit cu 11 minute. Jeonbuk este pe locul patru în play-off-ul din Coreea de Sud, la cinci puncte distanţă de următoarea echipă şi totodată primul loc care duce spre o competiţie continentală, în sezonul viitor.

52 de puncte este totalul strâns de Jeonbuk în 34 de meciuri disputate. Lider în Coreea de Sud este Ulsan, cu 67 de puncte.

"Bursucul" şi-a bifat prezenţa în play-off după o victorie în deplasare, cu FC Seoul, scor 2-0.

Pe plan continental, Jeonbuk are o victorie şi o înfrângere în grupa sa din Cupa Campionilor Asiei.

Afla mai multe despre: dan petrescujeonbuk