Dan Petrescu tună după victoria cu Craiova: ”N-aţi văzut şi voi ce fault de roşu? Dacă făceam egal, vă daţi seama că plângeam”

CFR Cluj

CFR Cluj a reuşit să se impună în faţa Universităţii Craiova, scor 1-0, graţie golului marcat de Andrei Burcă în minutul 20.

CFR Cluj s-a impus în faţa Universităţii Craiova, luni seara, scor 1-0. Ardelenii au deschis scorul rapid şi au încercat apoi să închidă jocul, însă au reuşit să obţină cele trei puncte cu multă şansă. Elevii lui Reghecampf s-au întrecut în ratări, iar campioana a reuşit să câştige primul meci din al treilea mandat al lui Petrescu, după ce le pierduse pe primele două, cu Botoşani şi Jablonec.

În urma partidei, tehnicianul campioanei a tunat la conferinţa de presă, în ciuda faptului că a obţinut victoria. ”Bursucul” a lamentat arbitrajul, în special făcând referire la faultul lui Bancu asupra lui Manea, din minutul 72. Petrescu este de părere că ar fi trebuit să obţină un cartonaş roşu şi un penalty la acea fază şi a insinuat că centralul Bîrsan a văzut cele întâmplate, dar nu a acţionat.

Dan Petrescu tună după victoria cu Craiova

N-aţi văzut şi voi ce fault de roşu? E al doilea meci la rând, şi la Botoşani, de când am venit eu, două meciuri, două greseli, am avut penalty, ăsta a fost mult mai clar decât la Botoşani. Poate n-a văzut, dar când am văzut reluarea, se uita la fază, i-a dat una Bancu, cred că era roşu direct, nu trebuia al doilea galben, roşu şi penalty.

Dacă făceam egal, eram aici şi vă daţi seama că plângeam şi nu înţelegeam de ce nu e VAR. Merg pe mâna lui, zic că n-a văzut, n-ai cum să nu dai un penalty aşa de clar. VAR-ul spune realitatea, tragi linie şi vezi când e offside şi, dacă e penalty, îl dai, cum a fost azi.

Vreau să fie VAR indiferent dacă voi pierde din cauza VAR-ului, mi-o asum, îmi dau seama că se va întâmpla şi asta, voi pierde din cauza VAR-ului, dar prefer ca adevărul să iasă la iveală”, a declarat Dan Petrescu.

Afla mai multe despre: cfr clujdan petrescucfr craiova