Danemarca şi Spania, primele semifinaliste ale Campionatului Mondial de handbal feminin

Handbal

Danemarca şi Spania sunt primele semifinaliste ale Campionatului Mondial, după ce au eliminat, marţi, Brazilia şi Germania. România a încheiat turneul final pe locul 13.

Danemarca s-a impus în primul meci din sferturile de finală cu scorul de 30-25 în faţa Braziliei, iar Spania a eliminat Germania, scor 26-21.

Celelalte două dispute din sferturi vor avea loc miercuri, Franţa - Suedia şi Norvegia - Rusia.

Câştigătoarele vor evolua vineri în semifinale, iar finalele pentru medalii sunt programate duminică.

România a încheiat CM din Spania pe locul 13, cu obiectiv oficial de clasare în primele 10 locuri.

Tricolorele au jucat şase partide la CM din Spania, iar rezultatele înregistrate sunt: 39-11 cu Iran, 38-17 cu Kazakhstan şi 22-33 cu Norvegia (grupa preliminară C), 30-31 cu Olanda, 43-20 cu Puerto Rico şi 30-34 cu Suedia (grupa principală II). Centrul Cristina Laslo (Minaur Baia Mare) a fost cea mai bună marcatoare tricoloră, cu 34 de goluri în şase partide.

Echipa României a bifat a 25-a participare la Mondiale, fiind în continuare singura reprezentativă care a participat la toate ediţiile.

La ultima ediţie a Campionatului Mondial, România s-a clasat pe locul 12. Podiumul ediţiei din 2019 a fost ocupat, în ordine, de Olanda, Spania şi Rusia.

România are în palmaresul CM patru medalii: aur (1962), argint (1973 şi 2005) şi bronz (2015).

Afla mai multe despre: handbal