Darren Cahill, chemat de urgenţă de Halep în primul set. Ce sfaturi i-a dat australianul în meciul cu Svitolina

Simona Halep

Simona Halep a avut parte de un start dezamăgitor de meci în faţa Elinei Svitolina. Ucraineanca s-a desprins rapid la 3-0, însă Simona a revenit incredibil şi a egalat situaţia în primul set.

Imediat după ce a ratat o şansă importantă de a conduce cu 4-3, Halep a cerut intervenţia antrenorului, astfel că Darren Cahill a coborât din tribună pentru a o ajuta pe Simona cu sfaturile sale.

"În ultimul game, ai jucat prea mult pe rever, loveşte puţin mai mult şi pe forehand. Până acum, toate greşelile ei au venit la loviturile de forehand. În ultimul game, te-a concentrat prea mult pe rever. Ai revenit foarte bine în meci, iar acum încearcă să ataci mai mult cu forehand-ul.

Nu te grăbi, măreşte presiunea şi atacă în momentul în care simţi tu că e momentul potrivit. Dacă nu ratai lovitura la 30-40, acum conduceai tu cu 4-3. Dar nu e nicio problemă, te-ai descurcat foarte bine, mai ales că ai revenit în primul set" , a fost mesajul lui Darren Cahill.

Până la urmă, Simona Halep a pierdut primul set în faţa Elinei Svitolina, scor 5-7.

Afla mai multe despre: simona haleptenis