De două ori mai buni ca seniorii. Juniorii României se întorc acasă plini de medalii

Jocurile olimpice

Delegaţia României revine în ţară sâmbătă de la Jocurile Olimpice de tineret de la Buenos Aires. Tricolorii vin cu 8 medalii, care dau speranţă pentru viitorul sportului de la noi.

A treia ediţie a Jocurilor Olimpice pentru tineret s-a încheiat după 12 zile de concurs şi 743 de medalii acordate. 4000 de sportivi s-au luptat pentru ele şi 8000 de voluntari au ajutat la buna desfăşurare a lucrurilor. Port drapel al României la Festivitatea de închidere a fost Adrian Şulcă, medaliat cu aur la judo la minus 81 de kilograme.

În total, românii au câştigat 8 medalii, două de aur, trei de argint şi trei de bronz şi s-au clasat pe locul 29 în clasamentul pe medalii, din 93 de naţiuni care au urcat pe podium cel puţin o dată. Juniorii au cucerit de două ori mai multe medalii decât seniorii, la Rio, în 2016. Aur la scrimă, argint la tenis şi bronz la canotaj şi la lupte, au fost trofeele României. Juniorii au urcat pe podium la judo, la haltere, la nataţie, la canotaj şi la tenis de masă.

Afla mai multe despre: jocurile olimpicetineretromania