Debut ezitant pentru Halep la Australian Open. Liderul mondial s-a impus cu emoţii în meciul Kanepi. Pe cine va întâlni în turul următor

Simona Halep a avut mari emoţii în primul meci jucat la Ausralian Open. Liderul mondial a trecut de Kaia Kanepi, locul 71 WTA, în trei seturi, scor 6-7, 6-4, 6-2, la capătul unui meci care a durat două ore şi 11 minute.

În turul al doilea, Simona Halep va da peste americanca Sofia Kenin, locul 37 WTA, care s-a impus, în primul meci, scor 6-3, 3-6, 7-5, în faţa rusoaicei Veronika Kudermetova, locul 111 WTA, venită din calificări.

Simona Halep şi Sofia Kenin nu s-au mai întâlnit până în prezent. Premiul pentru calificarea în turul al doilea este de 75.000 de dolari americani şi 70 de puncte WTA.

Simona Halep - Kaia Kanepi 6-7 (2) / 6-4 / 6-2

13:10 >> GAME, SET & MECI Simona Halep. Liderul mondial reuşeşte break-ul şi închide meciul în două ore şi 11 minute

13:05 >> GAME Simona Halep. Liderul mondial îşi face fără probleme serviciul, iar acum Kanepi va servi pentru a rămâne în meci

12:59 >> BREAK Simona Halep. Revenire incredibilă a liderului mondial de la 0-40. Românca reuşeşte break-ul şi se desprinde în setul decisiv

12:52 >> GAME Simona Halep. Un nou game fără emoţii pentru liderul mondial

12:50 >> GAME Kaia Kanepi. Şi estona serveşte foarte bine şi egalează în setul decisiv, 2-2

12:47 >> GAME Simona Halep. Liderul mondial creşte nivelul de joc şi se impune fără probleme pe propriul serviciu

12:44 >> GAME Kaia Kanepi. Halep joacă foarte bine şi cedează foarte greu pe serviciul adversarei

12:39 >> GAME Simona Halep. Start perfect pentru româncă în setul decisiv

SETUL SECUND

12:31 >> SET Simona Halep. După trei şanse ratate, liderul mondial reuşeşte break-ul şi trimite meciul în decisiv

12:22 >> GAME Simona Halep. Un nou game solid pentru liderul mondial, care se apropie de câştigarea setului secund

12:20 >> GAME Kaia Kanepi. Se merge în continuare cap la cap. Halep ratează o minge de break, iar Kanepi îşi câştigă serviciul

12:15 >> GAME Simona Halep. Românca începe să intre în joc din ce în ce mai bine. Game foarte bun făcut de Halep, cu lovituri superbe

12:10 >> GAME Kaia Kanepi. Estona revine în joc şi serveşte din nou foarte bine, loveşte puternic şi egalează situaţia

12:06 >> GAME Simona Halep. Liderul mondial joacă foarte bine pe propriul serviciu şi preia din nou conducerea în setul al doilea

12:03 >> BREAK Simona Halep. Românca revine în meci, profită de greşelile adversarei şi egalează la 2

11:58 >> BREAK Kaia Kanepi. Simona Halep nu mai serveşte la fel de bine şi îi dă şansa estonei să se desprindă în setul secund

11:54 >> GAME Kaia Kanepi. Estona păstrează nivelul foarte ridicat şi loveşte perfect din toate poziţiile. 1-1 în setul al doilea

11:51 >> GAME Simona Halep. Românca începe bine setul secund şi îşi face serviciul

PRIMUL SET

11:47 >> SET Kaia Kanepi. Estona defilează în tie-break şi se impune cu 7-2. Setul secund va începe cu Simona Halep la serviciu

11:41 >> GAME Simona Halep. Liderul mondial salvează două mingi de set, încheie game-ul cu un contre-pied şi duce primul set în tie-break

11:33 >> GAME Kaia Kanepi. Loviturile foarte puternice ale jucătoarei de pe locul 71 WTA îi pun mari probleme Simonei Halep. Kanepi conduce cu 6-5

11:31 >> GAME Simona Halep. Se merge cap la cap. Liderul mondial serveşte foarte bine şi trimite primul set în prelungiri

11:27 >> GAME Kaia Kanepi. Un nou game alb reuşit de estonă. Kanepi joacă perfect şi nu-i dă nicio şansă Simonei

11:25 >> GAME Simona Halep. Românca menţine nivelul ridicat şi îşi face fără probleme serviciul

11:22 >> GAME Kaia Kanepi. Jucătoarea de pe locul 71 evoluează din ce în ce mai bine, loveşte foarte puternic şi controlează în totalitate punctele de pe propriul serviciu

11:19 >> GAME Simona Halep. Game alb pentru liderul mondial

11:16 >> GAME Kaia Kanepi. Estona îşi face serviciul fără probleme şi preia din nou conducerea în primul set

11:13 >> BREAK Kaia Kanepi. Halep nu profită de break-ul reuşit, serveşte slab, iar estona se impune la 0 şi egalează la 2

11:10 >> BREAK Simona Halep. După alte două şanse ratat, românca profită de a treia minge de break şi se impune pe serviciul adversarei

11:07 >> GAME Simona Halep. Start perfect pentru liderul mondial. Românca se impune fără probleme pe propriul serviciu şi câştigă game-ul la 0

11:05 >> GAME Kanepi. Estona îşi face serviciul cu mari emoţii, după ce Halep a ratat o minge de break

10:59 >> A început partida. Kaia Kanepi serveşte prima

LIVE TEXT | Simona Halep - Kaia Kanepi, marţi, la 10:00

Meciul este programat primul pe Margaret Court Arena, în sesiunea de seară, de la ora locală 19.00. Va fi cea de-a treia înfruntare dintre Simona Halep (27 de ani) şi Kaia Kanepi (33 de ani). 1-1 este raportul meciurilor directe dintre cele două sportive. Halep s-a impus la Doha, în 2014, iar Kanepi a ieşit victorioasă anul trecut la US Open, 6-2, 6-4, în primul tur.

Anul trecut, Halep a reuşit cea mai bună performanţă a carierei la Australian Open. Ea s-a calificat în premieră în finala Openului Australiei, dar a fost învinsă de daneza Caroline Wozniacki, în trei seturi.

Tot marţi, Mihaela Buzărnescu, locul 25 WTA şi cap de serie numărul 25, va juca împotriva americancei Venus Williams, locul 37 WTA, tot pe terenul Margaret Court, dar în ultimul meci al sesiunii de dimineaţă.

Pe terenul 12, Marius Copil, locul 61 ATP, va evolua cu spaniolul Marcel Granollers, locul 110 ATP, dar fost numărul 19 mondial, în al treilea meci.

Şi Ana Bogdan, locul 81 WTA, va juca, marţi, cu poloneza Iga Swiatek, în vârstă de 17 ani, numărul 178 mondial, în al patrulea meci de pe terenul 19.

Luni, în prima zi a turneului, Irina-Camelia Begu, locul 76 WTA,s-a calificat în manşa a doua a Australian Open, beneficiind de abandonul jucătoarei germane Andrea Petkovic, locul 63 WTA, după ce aceasta a caştigat primul set cu 7-6 (3) şi era condusă în al doilea cu 4-3.

Tot luni, Sorana Cîrstea, locul 84 WTA, a fost învinsă, cu 6-4, 6-1, de suedeza Rebecca Peterson, locul 64 WTA, iar Monica Niculescu, locul 99 WTA, a fost întrecută, cu scorul de 7-6 (3), 6-4, de americanca de 17 ani Amanda Anisimova, locul 87 WTA.

Afla mai multe despre: tenissimona halepmargaret court