Decizia luată de Cristina Neagu după înfrângerea cu Germania! Ce a decis cea mai bună handbalistă a lumii

Handbal

România a fost învinsă de Germania la Campionatul Mondial de handbal feminin, scor 22-24.

Decizia luată de Cristina Neagu după înfrângerea cu Germania

Cristina Neagu a jucat împotriva Germaniei şi a reuşit să înscrie 3 goluri, dar a forţat, nefiind refăcută complet după accidentare. Astfel, cea mai bună handbalistă a lumii are şanse mici să mai evolueze pentru România la acest Mondial, anunţă Fanatik.

Următorul meci al tricolorelor este împotriva Japoniei, sâmbătă, însă Cristina Neagu s-a antrenat separat, la o intensitate redusă, semn că a decis să nu mai forţeze în următoarele meciuri, mai ales că România este ca şi eliminată de la Campionatul Mondial.

Aşadar, meciul împotriva Germaniei ar putea fi ultimul din carieră pentru Cristina Neagu în tricoule echipei naţionale.

Concluziile lui Florentin Pera după eşecul cu Germania

”Nu am jucat la acelaşi nivel. În atac, am încercat să schimb ceva, dar Germania a marcat prin flancuri.

În repriza a doua, am ratat prea mult pentru acest nivel. Am avut opt situaţia unu la unu, cred că au fost momente importante în care puteam rămâne aproape de Germania.

Asta e situaţia, am venit să luptăm până la capăt. Trebuie să câştigăm împotriva Poloniei şi a Japoniei.

Cristina a jucat bine în prima repriză. În cea de-a doua parte a fost obosită. Este o jucătoare cu o experienţa foarte mare, este bine in acest moment, dar, din punct de vedere fizic, nu este la sută la sută.

Am vrut să îi dau şansa de a ajuta echipa, pentru că este cea mai importantă jucătoare, dar cred că am ratat prea mult şi dacă ratăm aşa, este dificil să câştigăm împotriva Germaniei”, a spus selecţionerul României, pentru Prima Sport.

Afla mai multe despre: cristina neaguhandbalcampionatul mondial