Declaraţie de pus în ramă! Serena Williams, cuvinte superbe pentru Simona Halep, înaintea finalei de la Wimbledon 2019

Serena Williams (SUA), locul 10 WTA şi cap de serie numărul 11, a fost uimită de evoluţia avută de Simona Halep în faţa ucrainencei Elina Svitolina, pe care fostul lider mondial a învins-o categoric, 6-1, 6-3.

Cu toate acestea, americanca este nerăbdătoare să o reîntâlnească pe Simona, în finala de sâmbătă: "A jucat incredibil astăzi. Mereu am avut meciuri grele, dar abia aştept meciul!", a declarat Serena Williams, la Eurosport.

Apoi, la conferinţa de presă, americanca a intrat în detalii, continuând laudele la adresa Simonei.

"Sunt multe lucruri impresionante la ea. Unul dintre ele este tenacitatea. Capacitatea ei de progresa de fiecare dată, de a găsi forţa. Nu o poţi subestima! A terminat anul de două ori ca lider mondial. Simt că s-a întors, vrea să demonstreze că poate să câştige din nou un trofeu.

Cheia meciurilor dintre noi două a fost chiar înfrângerea pe care am suferit-o la Singapore. Nu am uitat-o niciodată. A jucat incredibil atunci. Iar acest lucru mă face conştientă că poate ajunge din nou acolo, aşa că trebuie mereu să fiu în gardă", a spus Serena.

"There's so many impressive things about her. Her tenacity, ability to keep improving, find power. Can't underestimate her. She's like a little powerhouse.

"She finished No.1 twice in a row. I feel like she's back. She wants to prove that she can do it again.”

Serena Williams, locul 10 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-1, 6-2, pe sportiva cehă Barbora Strycova, locul 54 WTA, calificându-se în finala turneului de la Wimbledon, în care o va întâlni pe Simona Halep.

Americanca s-a impus fără probleme, după un meci de doar o oră şi va juca a XI-a finală la Wimbledon, câştigând grand slam-ul londonez de şapte ori.

"E bine, mai ales după anul acesta. Fac ce îmi place, îmi place meseria mea, joc în faţa mulţimii la Wimbledon, cred că sunt şi bună la ce fac.

Simona Halep - Serena Williams în finală la Wimbledon 2019

Serena Williams conduce cu scorul de 9-1 în întâlnirile directe cu Simona Halep. Ultima dată ele s-au întâlnit în optimile de finală ale Australian Open, în acest an, când americanca s-a impus scorul de 6-1, 4-6, 6-4. Aceasta a fost prima partidă dintre cele două după ce Serena Williams a devenit mamă, în septembrie 2017.

Simona Halep a câştigat singurul ei meci în 2014, scor 6-0, 6-2, la Turneul Campioanelor. Williams şi-a lua revanşa în finală, impunându-se cu 6-3, 6-0.

Cele două au mai jucat o finală, în 2015, la Cincinnati, când tot Serena a câştigat, cu 6-3, 7-6 (5).

Jucătoarea americană vizează titlu de grand slam cu numărul 24, cu care ar egala-o pe Margaret Court, deţinătoarea recordului.

Serena Williams nu a câştigat niciun trofeu de când a revenit în competiţii, în martie 2018, dar a jucat două finale de grand slam, la Wimbledon şi la US Open, ambele pierdute.

Simona Halep, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 7, s-a calificat pentru prima dată în finala turneului de la Wimbledon, după ce a învins-o, joi, cu scorul de 6-1, 6-3, în 72 de minute, pe jucătoarea ucraineană Elina Svitolina, numărul 8 mondial şi cap de serie numărul 8. Halep va juca a cincea finală de grand slam, a treia de turneu în acest an şi cea cu numărul 36 (în total) din carieră, la simplu. Jucătoarea română a câştigat un singur grand slam, la Roland Garros, anul trecut.

Afla mai multe despre: serena