Declaraţii dure ale lui Wenger după ultimul meci european pe banca lui Arsenal: "Sunt extrem de dezamăgit". Ce spune despre viitorul său

Arsene Wenger şi-a găsit cu greu cuvintele la conferinţa de presă după ultimul său meci european pe banca lui Arsenal. "Tunarii" au pierdut aseară meciul cu Atletico Madrid, 0-1, şi au fost eliminaţi din semifinalele Europa League, după ce meciul de la Londra s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

"Cred că a fost un meci foarte intens, între două echipe care au dat absolut totul. Aş spune, după meciul din această seară, că Atletico este acum marea favorită să câştige trofeul. Ne-a lipsit ceva în ultima treime, pentru că am avut destule ocazii. Dacă te uiţi la numărul de ocazii pe care le-am avut în cele două meciuri, poţi spune cel puţin că putem fi foarte frustaţi. Dubla ar fi trebuit să o decidem încă din primul meci. Iar în cel de-al doilea, în prima repriză, am avut destule ocazii. Dar ne-a lipsit ceva la finalizare.

La fel ca jucătorii mei, sunt foarte trist şi extrem de dezamăgit. Chiar foarte frustrat, pentru că atunci când eşti eliminat dintr-o competiţie după 180 de minute cum am avut noi, este foarte dificil să accepţi. Clubul are acum ceva timp la dispoziţie să se gândească la strategia pentru sezonul viitor. Şi cred că sunt câteva ingrediente foarte bune în echipă, iar cu transferurile potrivite în vară, acest club va fi competitiv anul viitor.

În ceea ce mă priveşte, trebuie să îmi revin mai întâi după dezamăgirea din această seară. Sunt foarte, foarte trist să las clubul cu o astfel de eliminare. Va fi nevoie de timp să îmi revin după aşa ceva. După, voi vedea ce voi face. Nu am niciun plan, deocamdată" , a declarat Arsene Wenger la finalul meciului cu Atletico Madrid.

Afla mai multe despre: arsene wengerlondraarsenalatletico madrid,