Denisa Golgotă, locul 17 în finală la individual-compus, la CE de gimnastică din Polonia

Gimnastică

Gimnasta Denisa Golgotă s-a clasat, vineri, pe locul 17 în finală la individual-compus, la Campionatul European, de la Szczecin (Polonia).

Denisa Golgotă a obţinut următoarele note în finală: 11.800 la paralele, 11.700, bârnă, 12.733 la sol şi 14.266 la sărituri, iar cu un total de 50.499 puncte s-a clasat pe locul 17.

Medalia de aur a revenit sportivei franceze Melanie De Jesus Dos Santos (55.433), iar pe podium au mai urcat britanica Elissa Downie (55.365) şi rusoaica Angelina Melnikova (55.065).

Denisa Golgotă va mai evolua în finale la sol, bârnă şi sărituri.

Tot vineri a avut loc şi finala masculină la individual-compus, fără participare românească, iar podiumul a fost ocupat, în ordine, de rusul Nikita Nagornyy (88.665 puncte), Artur Dalaloyan (Rusia, 87.832) şi cipriotul Marios Georgiou (84.398).

Finalele pe aparate, la feminin şi la masculin, vor avea loc sâmbătă şi duminică.

La Campionatul European din 10-14 aprilie, găzduit de Szczecin (Polonia), participă 166 gimnaşti şi 109 gimnaste, din 38, respectiv 36 de naţiuni continentale.

Afla mai multe despre: gimnasticagolgota