Derby amical în Moldova, între FC Botoşani şi Poli Iaşi. Condusă la pauză, echipa din Superligă a revenit şi a câştigat

Fotbal intern

FC Botoşani şi Poli Iaşi au disputat o partidă de verificare, în pauza provocată de meciurile echipelor naţionale pentru EURO 2024.

FC Botoşani a învins, sâmbătă, cu scorul de 2-1, echipa Poli Iaşi, într-un meci amical disputat pe Stadionul ”Emil Alexandrescu”, din Iaşi.

Deşi formaţia lui Leo Grozavu a pornit cu iniţiativa, deschizând scorul prin Vojtus, în minutul 13, botoşănenii au revenit în repriza a doua, rezervele întorcând soarta partidei.

Junior Tallo a restabilit egalitatea în minutul 78, iar victoria a fost asigurată de către Sebastian Mailat, cu reuşita din minutul 90+4.

Meciul s-a jucat pe durata a două reprize a câte 60 de minute.

Pentru FC Botoşani urmează partida oficială de la sfârşitul săptămânii viitoare, odată cu reluarea play-out-ului. Formaţia lui Flavius Stoican se va deplasa la Sibiu pentru meciul cu FC Hermannstadt.

De partea cealaltă, Poli Iaşi îşi va relua lupta pentru promovarea în Superligă, pentru a avea derby-uri ale Moldovei şi în prima ligă.

Afla mai multe despre: botosani poli iasisuperligaliga 2