VIDEO | Derby spectaculos în Serie A! Juventus a învins-o pe Milan şi este la un pas de a câştiga titlul. Piatek a deschis scorul

Serie A

În derby-ul etapei din Serie A, Juventus a învins-o pe AC Milan, scor 2-1. Oaspeţii au deschis scorul.

AC Milan a început în forţă derby-ul cu Juventus şi, după ce a presat poarta lui Szczesny, iar arbitrul nu a decis să acorde un penalty clar ca lumina zilei, Piatek a deschis scorul, în cele din urmă, după o greşeală a lui Bonucci în apărare.

Allegri a schimbat tactica în repriza a doua şi l-a introdus în teren pe Pjanic. Gazdele au obţinut un penalty după un fault al lui Musacchio, iar Dybala a transformat fără probleme. Moise Kean, noua senzaţie a fotbalului italian, a marcat în minutul 84 şi a stabilit scorul final.

În urma acestui rezultat, Juventus poate câştiga titlul încă din această etapă, în cazul în care duminică Napoli pierde cu Genoa. Milan rămâne cu 52 de puncte şi poate pierde locul 4, ultima poziţie de UEFA Champions League.

VIDEO | Juventus - Milan 2-1
A marcat: Dybala 60', Kean 84' / Piatek 40'

ECHIPELE DE START

JUVENTUS (3-1-4-2): Szczesny - De Sciglio, Bonucci, Rugani - Emre Can - Spinazzola, Bernardeschi, Bentancur, Alex Sandro - Dybala, Mandzukic

AC MILAN (4-3-3): Reina - Calabria, Musacchio, Romagnoli, Rodriguez - Kessie, Bakayoko, Calhanoglu - Suso, Piatek, Borini

Min. 84: Gol Juventus! Moise Kean înscrie după pasa decisivă a lui Pjanic.

Min. 71: Ocazie mare Juventus! Moise Kean, intrat în repriza a doua, a fost aproape de a marca.

Min. 65: Ocazie Milan! Calhanoglu a fost la un pas de a înscrie din lovitură liberă.

Min. 63: Ocazie Milan! Borini fentează un apărător advers, dar şutează în plasa laterală.

Min. 60: Gol Juventus! Dybala transformă penalty-ul.

Min. 59: Musacchio îl faultează în careu pe Dybala şi arbitrul acordă lovitură de pedeapsă.

Min. 58: Ocazie Milan! Suso centrează în careu, iar Bakayoko reia cu capul. Mingea este prinsă de Szczesny.

Min. 56: Încă o ocazie Milan! Borini primeşte mingea în careu, şutează, dar balonul este deviat în corner.

Min. 51: Piatek şutează din marginea careului, dar conaţionalul său, Szczesny, este la post.

A început repriza a doua.

Min. 45+2: Ocazie imensă Juventus! Mandzukic reia din foarfecă, dar Reina respinge.

Min. 40: GOOOOL MILAN! Piatek înscrie după o greşeală în apărarea lui Juventus.

Min. 35: Fază dubioasă în careul celor de la Juventus. Pe Alex Sandro îl loveşte mingea în braţ, dar după consultarea cu VAR, arbitrul decide să nu acorde penalty.

Min. 25: Emre Can nu mai poate continua şi în locul său intră Khedira.

Min. 2: Prima ocazie a meciului. Suso a centrat în careu, iar Piatek a trimis puţin pe lângă poartă.

Înfruntarea dintre "bătrâna doamnă" şi "diavolul" milanez este duelul celor mai iubite şi totodată galonate echipe din fotbalul italian, chiar dacă una dintre ele, Milan, este departe de gloria din urmă cu mai multe sezoane. Cu toate acestea, clubul rossonero se luptă pentru revenirea în UEFA Champions League şi un rezultat pozitiv cu marea rivală este vital pentru îndeplinirea acestui obiectiv.

Juventus, în schimb, are alte priorităţi. Pentru ei, campionatul este rezolvat şi este doar o problemă de timp până când vor deveni oficial, pentru a 8-a oară la rând, campionii Italiei. Astfel, Max Allegri ar putea aborda meciul cu jucătorii care au adunat mai puţine minute în acest sezon, pentru că au şi o listă destul de lungă de jucători accidentaţi, dar şi pentru că urmează meciul cu Ajax Amsterdam, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, care va fi în direct, miercuri, 10 aprilie, la Telekom Sport. Dar şi o formaţie relativ mai slabă a lui Juve este destul de puternică, dovadă stă victoria, 2-0, cu Cagliari, iar Allegri pare să fi găsit un alt "diamant" în persoana lui Moise Kean, care este în forma carierei.

Milan are probleme pe toate planurile şi se trag după înfrângerea din Derby della Madonnina, cu Inter, 2-3. De atunci, elevii lui Gattuso nu au mai reuşit să câştige (0-1 cu Sampdoria şi 1-1 cu Udinese) şi sunt în pericol de a pierde locul patru, ultimul de UEFA Champions League, după ce în urmă cu doar câteva etape erau pe trei. Există şi probleme de lot. Kessie nu a jucat cu Udinese, acuzând dureri la genunchi, iar Donnarumma şi Paqueta s-au accidentat în meciul cu Udinese şi ambii sunt incerţi pentru derby.

În tur, pe San Siro, Juventus a triumfat cu 2-0, prin golurile lui Mandzukic şi Cristiano Ronaldo. Între timp, liderul din Serie A a câştigat şi Supercupa, la limită, 1-0, printr-un alt gol al lui Ronaldo

ECHIPELE PROBABILE

JUVENTUS (3-4-1-2): Szczesny - De Sciglio, Bonucci, Rugani - Joao Cancelo, Bentancur, Emre Can, Spinazzola - Bernardeschi - Dybala, Mandzukic
Absenţi: Perin, Cuadrado, Caceres, Barzagli, Douglas Costa, Cristiano Ronaldo

Absenţi: Bonaventura, Conti, G. Donnarumma, Paqueta

TRANSMIUNILE TELEKOM SPORT DIN SERIE A ÎN WEEKEND-UL 6-7 APRILIE

• Parma - Torino, sâmbătă, ora 16:00, Telekom Sport 2
  • Juventus - AC Milan, sâmbătă, ora 19:00, Telekom Sport 2
  • Sampdoria - AS Roma, sâmbătă, ora 21:30, Telekom Sport 2
  • Fiorentina - Frosinone, duminică, 13:30, Telekom Sport 2