Derby-ul etapei din Spania a oferit un gol fabulos. Real Madrid şi Sevilla au făcut spectacol la Telekom Sport

Real Madrid

Real Madrid - Sevilla n-a mai fost derby-ul spectaculos de altă dată. Niciuna dintre cele două formaţii nu a riscat mai mult decât le-a permis adversarul. Partida a fost descisă de o execuţie individuală a lui Casemiro şi de golul lui Modric plecat după o mare greşeală a lui Daniel Carrico.

N-a fost cea mai bună versiune a Realului, dar trupa lui Solari a câştigat în cele din urmă uşor, un meci care părea extrem de dificil. Vecina de clasament nu a avut prea multe intenţii ofensive pe Bernabeu, iar asta a costat-o enorm.

Formaţia lui Machin i-a dat emoţii lui Thibaut Courtois doar în prima repriză, atunci când Escudero a şutat în plasa laterală, din situaţie de unu vs unu cu portarul belgian. Real ratease deja deschiderea scorului prin Vinicius în minutul 3, dar până la pauză, gazdele s-au pierdut într-un joc steril şi lipsit de entuziasm.

Ceva mai hotărâţi după pauză, băieţii lui Solari au creat ceva mai multă presiune în jumătatea adversă de teren. Dani Ceballos şi Vinicius au avut ocazii bune de a marca, înainte ca Modric să lovească prima dată bara porţii lui Vaclik. Golul a fost anunţat de Ceballos, care a prins un şut senzaţional, însă Vaclik a fost din nou salvat de bară.

Portarul Sevillei nu a mai putut face nimic la trasorul expediat de Casemiro. Brazilianul a făcut mingea pătrată cu un şut de la peste 25 de metri, la care Vaclik nu a avut nicio şansă. Pe final, Carrico a pierdut o minge precum un începător, Modric a interceptat şi a finalizat fără probleme pentru 2-0.

Real Madrid face 36 de puncte şi se desprinde la trei puncte chiar de adversara sa de astăzi, FC Sevilla. Etapa viitoare, madrilenii joacă la Espanyol Barcelona, în timp ce Sevilla joacă acasă cu Levante.

LIVE Real Madrid - FC Sevilla 1-0 (Casemiro 78)

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Varane, Ramos, Reguilon- Modric, Casemiro, Ceballos - Lucas, Benzema, Vinicius

FC Sevilla: Vaclik - Kjaer, Gomez, Carrico - Banega - Jesus Navas, Sarabia, Vazquez, Escudero - Andre Silva, Ben Yedder

Min 90+3: Goool Real Madrid! Luka Modric profită de o mare eroare a lui Carrico şi a marcat pentru 2-0

Min 78: Gooooooooooool Real Madrid! Casemiro prinde un şut fabulos, Vaclik nu mai poate face nimic şi Real Madrid conduce cu 1-0

Min 68: Bară din nou Real Madrid. De această dată, Dani Ceballos prinde un şut senzaţional. Transversala îl salvează pe Vaclik

Asediu la poarta oaspeţilor. Benzema, Ceballos şi Reguillon caută să marcheze, dar defensiva andaluzilor se apără eroic

Min 57: Ocazie Real Madrid! Modric şutează, dar mingea loveşte bara după ce a fost deviată de un adversar

Min 46: A început repriza secundă

Pauză la Madrid. Real şi FC Sevilla au terminat la egalitate, 0-0. A fost o repriză modestă pentru echipa gazdă, care şi-a controlat adversarul, dar a practicat un fotbal steril. Luka Modric a avut nevoie de îngrijiri medicale după o ciocnire dură cu Fran Vazquez. La cum decurg lucrurile, Sevilla poate pleca fără probleme cu punct sau puncte de pe Bernabeu.

Min 21: Ocazie uriaşă FC Sevilla! E prima dată când andaluzii îşi arată colţii. Contraatac rapid purtat de Vazquez, pasă spre Escudero rămas singur, dar aripa stângă a oaspeţilor şutează în plasa laterală

71% posesie pentru Real Madrid după primele 10 minute ale meciului

Min 3: Ocazie Real Madrid! Vinicius scapă singur, dar nu reuşeşte să-l păcălească pe Vaclik. Şutul a fost mult prea modest

Madridul domină startul de meci. Sevilla a venit cu doi atacanţi pe Santiago Bernabeu, dar momentan e cantonată în propria jumătate

Min 1: A început partida de pe Bernabeu