Dinamo a pierdut meciul de la Constanţa şi va trebui să se impună în decisiv pentru a se califica în semifinalele Ligii Zimbrilor

Handbal

Cel mai echilibrat duel din sferturile de finală ale Ligii Naţionale de handbal masculin a intrat în decisiv. Dobrogea Sud a învins-o pe Dinamo şi a făcut 1-1 la general.

După ce a dat recital în primul meci din sfertul de finală cu Dobrogea Sud, campioana Dinamo a avut probleme mari la Constanţa. Câinii au fost în faţa în prima parte a reprizei întâi. Constanţa a revenit însă în ultimele zece minute şi a intrat cu avantaj de trei goluri la cabine, 12 la 9.

Şi partea a doua s-a disputat după acelaşi scenariu. Primele 20 de minute echilibrate în care diferenţa a rămas constantă. Pe final, dobrogenii au apăsat din nou pedala de acceleraţie şi au încheiat meciul cu 7 goluri avans. 27 la 20 a arătat tabela la final, prima înfrângere a dinamoviştilor în 2018. Victoria Constanţei face ca scorul general să fie 1 la 1, iar calificarea în semifinale se va decide pe 29 aprilie la Bucureşti. biletul zilei

”Astăzi am făcut un meci foarte bun. Ne pregatim pentru al treilea meci. Bineînţeles că şansa este a lor, fiindcă joacă acasă, ştim că este o echipă puternică pe teren propriu, dar eu zic că experienţa este de partea noastră”, a spus Laurenţiu Toma la finalul partidei.

Afla mai multe despre: handbal masculindinamodobrogea sud constanta,