VIDEO | Dinamo, victorie uşoară într-un meci cu cinci goluri. Chiajna, cu un picior în Liga a 2-a

În prima etapă din play-out-ul Ligii 1, Dinamo a câştigat, 3-2, cu Concordia Chiajna, într-un meci pe teren propriu.

Dinamo a urcat pe primul loc în play-out după ce s-a impus cu 3-2 în faţa Concordiei. Echipa lui Rednic  a deschis scorul la mijlocul primei reprize. Papazoglu a marcat simplu din pasa lui Aliji. La trei minute după pauză, grecul a mai lovit o dată şi a ajuns la cinci goluri în tricoul lui Dinamo.
Imediat s-a făcut 3-0 pentru echipa lui Rednic. Marcator a fost Zenke, aflat la prima sa reuşită în Liga I.
În final, Dinamo le-a lăsat ilfovenilor iniţiativa, iar Ivanovici a făcut 3 la 1. Apoi, la ultima fază, Bawab a marcat şi el. Dinamo s-a impus cu 3 la 2, iar etapa viitoare va juca la Iaşi, contra lui Poli.

Dinamo - Chiajna 3-2
Au marcat: Papazoglou 28', 48', Zenke 56' / Ivanovici 69', Bawab 90+2

• Dinamo: Mandanda - Dussaut, Klimavicius (R. Grigore), D. Ciobotariu, Aliji - Zenke, I. Filip, Nistor, Sorescu - Montini, Papazoglou
  • Rezerve: Muţiu, Facundo Mallo, R. Jaadi, I. Şerban, N'Diaye, Kabashi

• Chiajna: Rîmniceanu - Grădinaru, Koutroumpis, An. Marc, Fota - Gorobsov, Ropotan, M. Cristescu - Moussa, Bawab, Alexe
  • Rezerve: Greab, Bărboianu, Cadamuro, Ivanovici, Al. Stanică, Albu, Nivaldo Alves

Min. 90+3: GOOOL Chiajna! Bawab înscrie cu o lovitură de cap, dar arbitrul pune capăt meciului.

Min. 71: Ocazie Dinamo! R. Jaadi a fost aproape de a face 4-1, dar Râmniceanu a fost la post.

Min. 69: GOOOL Chiajna! Ivanovici înscrie cu un voleu frumos.

Min. 56: GOOOL Dinamo! "Câinii" se desprind pe tabelă. Zenke înscrie primul gol pentru Dinamo după ce l-a fentat în careu pe Gorobsov.

Min. 48: GOOOL Dinamo! Imediat după pauză înscrie din nou Papazoglou.

S-a încheiat prima repriză.

Min. 28: GOOOL Dinamo! Papazoglou înscrie cu un şut bine plasat.

Min. 12: Klimavicius nu mai poate continua, în locul lui a intrat Ricardo Grigore.

Min. 10: Ocazie importantă pentru Chiajna. Marc a reluat din interiorul careului puţin pe lângă poartă.

Min. 2: Lovitură liberă celor de la Chiajna. Gorobsov a executat puternic, însă mingea a fost boxată de Mandanda.

A început meciul.

Înfruntarea de vineri seară, de pe stadionul din şoseaua Ştefan cel Mare este, mai mult sau mai puţin, meciul extremelor. Dinamo se află pe al doilea loc din play-out, cu un moral ridicat şi şanse de a ocupa locul şapte la finalul play-out-ului, din moment ce diferenţa dintre "câini" şi Gaz Metan Mediaş este de doar trei puncte. În etapa trecută, tot pe teren propriu, elevii lui Mircea Rednic au câştigat, 2-0, cu FC Hermannstadt.

În schimb, Chiajna este pe ultimul loc, cu 11 puncte, la patru diferenţă de următorul loc, Dunărea Călăraşi. Echipa antrenată de Adrian Falub nu a câştigat niciun meci în acest play-out, iar în etapa trecută au pierdut un meci extrem de important pentru evitarea retrogradării, 1-2, cu FC Voluntari.

În această săptămână, Dinamo a mai oficializat un transfer, după ce l-au semnat şi pe albanezul Elvis Kabashi. Uruguayanul Facundo Mallo a primit un contract de la "câini" după ce a fost în probe, mai multe detalii AICI.

Afla mai multe despre: dinamoconcordia chiajnaplay-out