Dinamo - Veszprem 31-29. În memoria lui Marian Cozma! Victorie uriaşă pentru formaţia antrenată de Xavi Pascual

Handbal

Campioana României la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins joi, pe teren propriu, formaţia ungară Veszprem HC, scor 31-29 (14-13), în etapa a 6-a din grupa B a Ligii Campionilor. Cele două echipe au jucat şi în memoria lui Marian Cozma, pivotul decedat în urmă cu 12 ani, pe când juca la formaţia din Ungaria.

Principalii marcatori ai partidei au fost Ghionea 7 goluri, Campos 6, pentru Dinamo, respectiv Nenadic 8, pentru Veszprem.

Chiar dacă partida nu s-a disputat cu spectatori, cele două cluburi au avut parte de numeroase mesaje pe reţelele de socializare, după ce au anunţat că nu vor uita de Marian Cozma, dinamovistul care s-a transferat la Veszprem.

Revenind la etapa a 6-a din grupa B, s-a mai jucat partida dintre Vive Kiele - PSG, un rezultat surpriză - 38-33, iar joi seară mai sunt programate confruntările dintre SG Flensburg Handewitt - HC Motor şi FC Porto - FC Barcelona.

Anterior, Dinamo Bucureşti a obţinut următoarele rezultate în grupa B: 32-29 cu Kielce, 30-41 cu PSG, 26-27 cu FC Porto, 32-36 cu FC Barcelona şi 27-28 cu HC Motor.

După şase etape, Dinamo Bucureşti ocupă locul 7, cu 4 puncte.

În următoarea etapă, campioana României va juca în deplasare, cu Flensburg, în 17 noiembrie.

După disputarea partidelor tur-retur în ambele grupe ale Ligii Campionilor, încep fazele eliminatorii, din 30 martie 2022, play-off şi sferturi, iar Turneul Final Four va avea loc în 18-19 iunie.

Dinamo - Veszprem 31-29

Final: Bannour marchează la ultima fază. Dinamo se impune cu 31-29 şi obţine o victorie uriaşă

Min  59. Goool marcat de Ghionea, iar Dinamo scapă în câştigătoare

Min 57. Ghionea înscrie superb de pe extremă, iar Dinamo are 29-28

Min 53. Veszprem marchează de două ori consecutiv prin Strlek, apoi Marguc transformă o aruncare de la 7m. Oaspeţii s-au apropiat la un singur gol cu şase minute şi jumătate înainte de final

Min 49. Valentin Ghionea marchează din nou, iar Dinamo are acum 26-23

Min 45. Gol marcat de Shebib. Dinamo se desprinde şi îşi continuă evoluţia excelentă: 23-19

Min 42. Gol marcat de Alex Pascual: 21-18 pentru Dinamo

Min 39. Valentin Ghionea marchează din nou. Este 20-18 pentru Dinamo

Min 31. A început repriza a doua

Min 30. Prima repriză se încheie cu avantaj de un gol pentru formaţia lui Xavi Pascual

Min 24. Gol marcat din şapte metri de formaţia oaspete prin Marguc. Scorul este 11-9

Min 21. Christian Dissinger marchează pentru 11-8. Avem time-out

Min 18. Goool Ghionea! Valentin marchează al 8-lea gol al formaţiei dinamoviste, care trece în avantaj

Min 17. Dinamo marchează din nou prin Mohamed Shebib.

Min 16. Veszprem marchează prin Petar Nenadic. Din nou, avantaj de un gol pentru formaţia oaspete

Min 15. Gol marcat de Sorhaindo, care restabileşte egalitatea: 6-6

Min 14. Gol marcat de Eduardo Gurbindo. Dinamo se apropie la un singur gol

Min 10. Două goluri consecutive marcate de Jorge Maqueda pentru oaspeţi: 4-6

Min 6. Nantes marchează şi face 4-4

Min 3. Primul gol al meciului este marcat de Veszprem. Sorhaindo egalează pentru Dinamo

Min 1. A început partida

Din cauza situaţiei COVID-19, Dinamo nu va beneficia de prezenţa fanilor la partida cu Veszprem, din Liga Campionilor.

Elevii lui Xavi Pascual au fost învinşi săptămâna trecută, în deplasare, de formaţia ucraineană HC Motor, scor 28-27 (13-13), în etapa a 5-a din grupa B a Ligii Campionilor.

Anterior, Dinamo Bucureşti a obţinut următoarele rezultate în grupa B: 32-29 cu Kielce, 30-41 cu PSG, 26-27 cu FC Porto şi 32-36 cu FC Barcelona.

După cinci etape, Dinamo Bucureşti ocupă locul 7, cu 2 puncte. Fosta echipă a lui Marian Cozma este a treia în clasament, după ce a câştigat patru meciuri şi a pierdut o singură dată, 29-32 cu Vive Kielce.

Afla mai multe despre: dinamo handbalveszprem