Doar Simona Halep a rămas în cursă la turneul de la Doha! Buzărnescu, Niculescu şi Sorana Cîrstea, eliminate!

Simona Halep a rămas singura româncă în competiţia de la Doha, după ce Sorana Cîrstea, Mihaela Buzărnescu şi Monica Niculescu au fost eliminate.

• Sorana Cîrstea - Garbine Muguruza 0-6, 4-6
  • Simona Halep - Anastasija Sevastova 6-4, 6-3
  • Mihaela Buzărnescu - Julia Goerges 2-6, 2-6
  • Monica Niculescu - Caroline Wozniacki 5-7, 1-6

19:48 Monica Niculescu a părăsit şi ea competiţia! Wozniacki s-a impus în două seturi.

19:30 Wozniacki se desprinde imediat în setul secund şi conduce deja cu 3-0

19:12 Deşi a făcut trei break-uri, Monica Niculescu pierde primul set. Wozniacki s-a impus, după 57 de minute, cu scorul de 7-5

18:44 Cu două break-uri făcute în doar câteva minute, Caroline Wozniacki s-a desprins în partida cu Niculescu şi conduce cu 4-2

18:10 A început partida dintre Monica Niculescu şi Caroline Wozniacki

16:04 Mihaela Buzărnescu a fost eliminată de la Doha, după ce a fost învinsă în două seturi, scor 2-6, 2-6, de Julia Goerges.

17:29 Simona Halep a reuşit să câştige partida cu Anastasija Sevastova, scor 6-4, 6-3. În sferturi, sportiva noastră o va întâlni pe Catherine Bellis, numărul 61 WTA.

16:55 Halep închide setul cu un break la 0, după 32 de minute! Între timp a început şi meciul dintre Mihaela Buzărnescu şi Julia Goerges.

16:52 Break Sevastova! Letona rezistă în set şi face rebreak-ul! E 5-4 pentru Halep şi Simona poate închide setul pe serviciul adversarei.

16:48 Break Halep! Simona se desprinde la 5-3 şi va servi pentru câştigarea primului set.

16:39 Game la 0 pentru Simona Halep. 3-2

16:36 Break Halep! Simona restabileşte egalitatea în primul set: 2-2

16:31 Start bun pentru jucătoarea din Letonia, care se desprinde la 2-0. Halep revine însă şi câştigă la 0 al treilea game al meciului. Halep - Sevastova 1-2

16:20  început partida dintre Simona Halep şi Anastasija Sevastova

România are patru reprezentante în optimile Qatar Open, iar organizatorii au anunţat programul zilei de astăzi. Ultima dată când am avut trei jucătoare în optimi la un turneu major s-a întâmplat în 2016, la Madrid.

Atunci, Simona Halep, Sorana Cîrstea, Irina Begu şi Paticia Ţig au jucat în optimi şi toate s-au calificat în sferturi, unde am avut parte de un duel 100% românesc, între Halep şi Begu. Dintre cele 4, doar Halep a mers mai departe şi ulterior a şi câştigat turneul, după o finală cu Cibulkova.

Programul româncelor la Doha

Sorana Cîrstea (38 WTA) va intra prima în joc în turneul de la Doha şi o va înfrunta pe jucătoarea spaniolă Garbine Muguruza (4 WTA), de la ora 13:00.

Simona Halep (2 WTA) va juca după ora 16:00 cu letona Anastasija Sevastova (15 WTA).

Tot după 16:00 a fost programată şi partida dintre Mihaela Buzărnescu (43 WTA) şi Julia Goerges (10 WTA).

Niculescu o poate ajuta pe Halep

Ultima intrată în scenă dintre reprezentantele României va fi Monica Niculescu (92 WTA), care de la 18:00 o va întâlni pe Caroline Wozniacki (1 WTA).

Monica o poate ajuta pe Simona Halep să redevină lider mondial. Pentru ca acest lucru să se întâmple, Halep trebuie să-şi câştige partida cu Sevastova, iar Niculescu să o elimine pe Wozniacki.

Afla mai multe despre: simona halepqatar opendohasorana cirsteabuzarnescumonica niculescu