Două din două pentru România lui Contra. După victoria din Israel, Rotariu a marcat unicul gol al partidei cu Suedia

Echipa națională

România merge perfect în meciurile de pregătire. După victoria obţinută în Israel, naţionala pregătită de Cosmin Contra a câştigat şi meciul cu Suedia, naţională calificată la Campionatul Mondial din Rusia.

Intrat în teren în minutul 54, Dorin Rotariu a deschis scorul pentru România după doar trei minute petrecute pe teren. Dennis Man şi Ionuţ Nedelcearu au debutat în prima reprezentativă la partida cu Suedia.

Meciul de marţi a fost primul pentru echipa naţională la Craiova după o pauză de 14 ani. Partida precedentă a avut loc la 4 septembrie 2004, când tricolorii au învins, cu 2-1, Macedonia, în preliminariile Cupei Mondiale din 2006.

ROMÂNIA - SUEDIA 1-0
A marcat: Rotariu '57

ECHIPELE DE START:

• România: Tătăruşanu - Manea, Săpunaru, Grigore, Toşca - Pintilii, R. Marin - Chipciu, Stanciu, Mitriţă - Ţucudean
  • Suedia: Johnsson - Larsson, Jansson, Helander, Hult - Durmaz, Fransson, Hiljemark, Sema -  Guidetti, Kiese Thelin

Min. 87 - Dennis Man este trimis în teren de Contra în locul lui Nicolae Stanciu

Min. 83 - Nedelcearu intră în locul lui Dragoş Grigore

Min. 71 - Ocazie mare a lui Guidetti. Atacantul suedez reia din careul de şase metri, însă Tătăruşanu intervine perfect

Min. 70 - Încă o schimbare făcută de Cosmin Contra. Răzvan Marin este înlocuit de Paul Anton

Min. 63 - Ţucudean îi lasă locul lui Keşeru

Min. 61 - Grozav intră în locul lui Chipciu

Min. 57 - GOOOOOOOOOL Rotariu driblează în colţul careului de şase metri, apoi marchează cu un şut la colţul lung

Min. 54 - Contra face prima schimbare în meci. Rotariu îi ia locul lui Mitriţă

Min. 46 - A început repriza a doua. Cei doi selecţioneri n-au făcut nicio schimbare

Min. 45+5 - Fluier final al primei reprize. Cele două echipe au intrat la egalitate la cabine, scor 0-0

Min. 33 - Mitriţă execută o lovitură liberă, însă trimite mult peste poarta lui Johnsson dintr-o poziţie foarte bună

Min. 14 - Sema şutează din interiorul careului de 16 metri, însă Pintilii intervine prin alunecare şi respinge mingea în corner

Min. 12 - Fransson trimite puţin peste poarta lui Tătăruşanu

Min. 9 - Suporterii Craiovei, Stelei şi cei ai lui Dinamo stau în aceeaşi peluză pe stadionul din Craiova

Min. 1 - Fluier de start al arbitrului israelian Roi Reinshreiber

UPDATE | KISS Camera pe stadionul din Craiova. Imediat după, suporterii au cântat imnul naţional al României

UPDATE | Miodrag Belodedici a prefaţat meciul alături de Anda Maxim

UPDATE 11:54 | Tricolorii au vizitat în această dimineaţă arena Ion Oblemenco. Gazonul se prezintă în continuare într-o situaţie precară

Calificată la Campionatul Mondial din vara acestui an, naţionala Suediei a început deja pregătirea pentru turneul final din Rusia. După înfrângerea de săptămâna trecută de pe propriul teren, scor 1-2, cu Chile, nordicii vor juca marţi, la Craiova, împotriva României. Meciul va fi LIVE TEXT pe www.telekomsport.ro, de la ora 21:30.

Meciul România - Suedia va reprezenta şi o revanşă pe care ne-o putem lua în faţa nordicilor, la 24 de ani după sfertul de finală de la CM 1994, care a reprezentat finalul drumului Generaţiei de Aur la turneul final din SUA.

• LIVE ROMÂNIA - SUEDIA, marţi, de la 21:30, LIVETEXT pe telekomsport.ro

Primul meci de pregătire susţinut de tricolorii lui Cosmin Contra s-a încheiat cu o victorie. Săptămâna trecută, naţionala României a întors scorul în deplasarea din Israel şi s-a impus cu 2-1, după golurile marcate de Stanciu şi de Ţucudean. În schimb, suedezii vin la Craiova după înfrângerea de la Stockholm, scor 1-2, în faţa reprezentativei statului Chile. Campioana Americii de Sud a marcat golul victoriei în minutul 90.

LIVE ROMÂNIA - SUEDIA. Declaraţiile lui Contra

"Ne aşteaptă un meci foarte greu, cu o echipă bine organizată, care a eliminat Italia din barajul pentru Campionatul Mondial. O echipă tipic nordică, foarte solidă. Azi voi lucra tactic cu jucătorii şi le voi spune ce-mi doresc pentru ziua de mâine.

Toate meciurile de la naţională sunt grele, înţeleg anumite comentarii, dar eu am venit să calific echipa la Campionatul European.  Aşa că întotdeauna voi încerca să aliniez cel mai bun prim "11" care există, indiferent de nume şi vârstă.

Mi-ar plăcea să joc fotbal spectaculos, să marchez 5 goluri, să am jucători cu anumite calităţi. Eu am însă altfel de jucători, vedeţi şi voi că aceşti jucători au schimbat atitudinea de la echipa naţională. Nu am realizat nimic, dar suntem pe un drum bun" , a declarat Cosmin Contra.

LIVE ROMÂNIA - SUEDIA. Lotul pentru meciul cu Suedia

Portari: Ciprian Tătăruşanu (Nantes, 48/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0), Florin Niţă (Sparta Praga, 2/0), Bogdan Lobonţ (AS Roma, 85/0)

Fundaşi: Romario Benzar (FCSB, 11/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 1/0), Cosmin Moţi (Ludogorets, 12/0), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 24/0), Dragoş Grigore (Al Sailiya, 32/0), Alin Toşca (Benevento, 10/0), Ionuţ Nedelcearu (UFA, 0/0), Nicuşor Bancu (CS U Craiova, 2/0)

Mijlocaşi: Mihai Pintilii (FCSB, 41/1), Răzvan Marin (Standard Liege, 10/1), Alexandru Cicâldău (FC Viitorul, 1/0), Nicolae Stanciu (Sparta Praga, 20/7), Alexandru Chipciu (Anderlecht, 33/4), Dorin Rotariu (Royal Mouscron-Péruwelz, 4/0), Paul Anton (Anji Mahacikala, 1/0), Gheorghe Grozav (Bursaspor, 24/5), Dennis Man (FCSB, 0/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 14/1), Alexandru Mitriţă (CS U Craiova, 1/0), Constantin Budescu (FCSB, 9/4)

Atacanţi: Claudiu Keşeru (Ludogorets, 22/6), George Ţucudean (CFR Cluj, 3/1)

Afla mai multe despre: romaniastockholmsuediacosmin contratricoloriechipa nationalacampionatul mondial