Două medalii de aur şi una de bronz pentru juniorii de la canotaj! La dublu rame masculin, patru rame feminin şi 8+1

Alte sporturi

Două medalii de aur la canotaj pentru juniori!

UPDATE 15:32 - Încă o medalie! Bronz!

Echipajul feminin format din Mariana-Laura Dumitru, Elena Silvia Mocanu, Florentina-Georgiana Neculeasa, Ana-Maria Loghin, Petruţa-Ionela Popa, Elena-Andreea Cerbu, Valentina Amalia Azoiţei, Alexandra-Georgiana Ruscuta şi Victoria-Ştefania Petreanu a câştigat, duminică, medalia de bronz la 8+1 feminin, la la Campionatele Mondiale de canotaj juniori, de la Plovdiv (Bulgaria).

Pe prima treaptă a podiumului a urcat un echipaj din SUA, iar pe locul doi s-a clasat un echipaj din Germania.

Echipajul de dublu rame masculin al României a câştigat, duminică, medalia de aur, la Campionatele Mondiale de canotaj juniori, de la Plovdiv (Bulgaria).

Echipajul tricolor, format din sportivii Andrei Petrişor Axintoi şi Iliuţă Leontin Nuţescu, a încheiat cursa cu timpul de 6:41.99 minute, iar pe podium au mai urcat Germania şi Canada.

”Suntem foarte fericiţi, ne-am antrenat atât de mult pentru acest rezultat. Este o etapă foarte importantă pentru noi, iar această medalie ne va ajuta cu adevărat”, au spus sportivii români imediat după finalul cursei, citaţi de site-ul oficial al competiţiei.

Au obţinut medalia de aur, duminică, şi Daria-Ioana Dinulescu, Maria Guzran, Elena-Maria Robitu şi Ancuţa-Adelina Ungurean, la patru rame feminin.

România a calificat şapte echipaje în finalele A de duminică, la CM de la Plovdiv, şi anume dublu rame feminin şi masculin, patru rame feminin şi masculin, patru vâsle feminin, respectiv 8+1 masculin şi feminin.

Afla mai multe despre: canotajaurmedaliijuniori