Dramă naţională! România e OUT de la CM, după un gol primit la ultima fază! VIDEO | Fazele meciului de coşmar cu Cehia

CM Handbal

Naţionala de handbal feminin a României a ratat, luni, la Leipzig, calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, fiind învinsă în optimi de reprezentativa Cehiei, cu scorul de 28-27 (14-17).

Pentru România au marcat Neagu 13 goluri, Geiger 4, Buceschi 3, Dragut 2, Udriştioiu 2, Pintea 2, Elisei Ardean 1. Alte două partide din optimi sunt programate de la 21.30, între Japonia – Olanda şi Spania – Norvegia. Şi ele vor putea fi urmărite LIVE pe Telekom Sport.

În primele două partide din sferturi se vor duela Franţa – Muntenegru şi Danemarca – Suedia, toate calificate încă de duminică.

Meciurile din sferturile de finală vor avea loc marţi şi miercuri, la Leipzig şi Magdeburg, iar câştigătoarele se vor califica în semifinalele de vineri. Finalele pentru medalii vor avea loc în 17 decembrie, Hamburg.

România - Cehia 27-28

DRAMĂ TOTALĂ!!! Cehia marchează la ultima fază a partidei şi se califică în sferturi!

min. 60: GOOOL Cristina Neagu! România egalează în ultimul minut!

min. 59: Gol Melinda Geiger!

min. 53: Cristina Neagu revine la linia de şapte metri şi marchează pentru România.

min. 49: Incă o dată Buceschi! România se distanţează din nou la două goluri! Scor 24-22!

TIME-OUT Cehia!

min. 46: GOOOL Eliza Buceschi!

min. 43: Super GOL marcat de Cristina Neagu!

TIME-OUT România!

min. 40: Denisa Dedu apără o lovitură de la şapte metri şi o ţine pe România în avantaj! Scor 20-19!

min. 38: Cehia se apropie la un singur gol! 20-19

min. 36: Cristina Neagu loveşte din nou. Scor 20-17!

min. 35: Cristina Neagu marchează un super gol de pe picioare!

min. 34: Melinda Geiger a fost eliminată pentru două minute!

min. 32: Primul gol al primei reprize vine în poarta Cehiei! Crina Pintea marchează pentru România!

min. 31: A început repriza secundă! Cehia a avut lovitura de start!

PAUZĂ

min. 30: GOL SUPERB marcat de Melinda Geiger!

min. 29: GOOL România! Eliza Buceschi marchează golul 16 pentru echipa noastră!

min. 22: România marchează prima după time-out, prin Ana Maria Dragut! Scor 13-9!

TIME-OUT Cehia

min. 20: Melinda Geiger marchează golul 12 al României!

min. 19: Încă o dată Neagu, de la şapte metri!

min. 17: Cristina Neagu trimite o torpilă care perforează poarta Cehiei!

min. 16: Aneta Udristioiu duce România pentru prima oară la două goluri!

min. 15 Melinda Geiger marchează pentru România! România se poate desprinde la două goluri!

min. 13: Aneta Udristioiu o aducce din nou pe România la conducere!

min. 12: Cristina Neagu este de neoprit. Marchează din nou de la şapte metri.

min.10: Neli Elisei marchează un gol superb pe contraatac!

min. 9: Cristina Neagu marchează de la şapte metri. Scor 4-3.

min. 7:  România marchează din lovitură de la şapte metri!

min. 3: GOOL România! Cristina Neagu loveşte din nou.

min. 1: Gol superb al Cristinei Neagu. România deschide scorul!

min. 1: A început partida! România a avut lovitura de start! Fetele noastre joacă în echipamentul galben!

”Tricolorele” au cântat imnul României!

Antrenorul secund al naţionalei României, Horaţiu Paşca, a vorbit la Telekom Sport despre partida cu Cehia!

România nu ar trebui să întâmpine probleme în câştigarea partidei cu Cehia, o echipă mult mai slab cotată, singurele victorii obţinute de echipa cehă au fost împotriva celor mai slabe naţionale din grupă (Polonia şi  Argentina, ambele au părăsit competiţia).

Reprezentativa ţării noastre a mers strună în grupă, obţinând victorii în primele patru partide, o performanţă pe care nu o mai realizase din 2009 de la Campionatul Mondial disputat în China. Din păcate ultima partidă a grupelor a adus o surpiză neplăcută pentru România, echipa noastră fiind învinsă categoric de Franţa, scor 26-17.

Cu o eficienţă de 44% în poarta României, Iulia Dumanska poate fi jucătoarea cheie în partida cu Cehia din optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin, care va putea fi urmărită pe TelekomSport 2 şi LIVE TEXT cu VIDEO pe telekomsport.ro

AICI AI TOATE INFORMAŢIILE DESPRE MONDIALUL DE HANDBAL FEMININ

Optimile sunt programate în 10 şi 11 decembrie, sferturile în 12 şi 13 decembrie, ambele faze la Leipzig şi Magdeburg, iar semifinalele vor avea loc în 15 decembrie, în timp ce finalele pentru medalii două zile mai târziu, la Hamburg.

LIVE VIDEO | România  - Cehia, în exclusivitate pe TelekomSport 2 şi LIVE TEXT cu VIDEO pe telekomsport.ro

România a cucerit medaliile de bronz la Mondialul din 2015, cu suedezul Tomas Ryde pe banca tehnică, iar la Europeanul din 2016 s-a clasat pe 5.

Lotul României pentru competiţia din Germania este format din următoarele jucătoare: Iulia Dumanska, Denisa Dedu – portari, Valetina Elisei Ardean, Ana Maria Popa – extreme stânga, Cristina Neagu, Cristina Florianu, Gabriella Szucs – interi stânga, Eliza Buceschi, Mădălina Zamfirescu, Cristina Laslo- centri, Crina Pintea, Timea Tătar, Cynthia Tomescu – pivoţi, Melinda Geiger, Ana Maria Dragut – interi dreapta, Aneta Udriştoiu, Ana Maria Berbece – extreme dreapta.

Afla mai multe despre: campionatul mondial de handbal feminincm handbalnationala romanieiromania - cehia handbal,