VIDEO | Dunărea Călăraşi - FC Voluntari 1-1. Trupa lui Cristiano Bergodi dă lovitura în prelungiri

Formaţia FC Voluntari a remizat, sâmbătă, în deplasare, scor 1-1, cu echipa Dunărea Călăraşi, într-un meci din etapa a patra a play-out-ului Ligii I, în care a egalat pe final.

Gazdele au marcat prin Daniel Benzar, în minutul 76. Acesta a profitat de o ieşire greşită a portarului Vâtcă şi a trimis mingea în poarta goală a echipei oaspete.

Călărăşenii s-au văzut rapid cu sacii în căruţă, iar formaţia lui Cristiano Bergodi a insistat pentru o remiză uriaşă. Aceasta a fost obţinută în prelungiri, după o fază fixă. Pentru FC Voluntari a înscris Armaş, în minutul 90+3.

În minutul 87, de la gazde a fost eliminat Sârghi, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Dunărea Călăraşi: Straton - G. Enache (Henderson ’57), Luchin, Ben Djemia, Mendy – Simion (Benzar ’46), Sârghi, Honciu - Ammari, Souda (Mapuku ’68), G. Iancu. Antrenor: Dan Alexa

FC Voluntari: Vâtcă – Ricardinho (Căpăţână ’69), Balaur, Armaş, A. Vlad – Signorelli (Bălan ’82), Răuţă - I. Gheorghe, Laidouni, Gadze (Deac ’66) - A. Tudorie. Antrenor: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Ben Djemia ’29, Souda ’41, Simion ’45, Ammari ’51, Sârghi ’73, ’87, Straton ‘90+3 / Răuţă ’10, Signorelli ’60, Deac ‘90+3

Cartonaş roşu: Sârghi ‘87

Arbitri: Istvan Kovacs - Vasile Marinescu, Bogdan Gheorghe - Sergi

LIVE Dunărea Călăraşi - FC Voluntari 1-1 (Benzar 76/Armaş 90+3)

Min 90+3: Gooool FC Voluntari!!!! Lovitură în prelungiri pentru echipa lui Bergodi: Armaş egalează după un corner

Min 87. Sârghi este eliminat de la echipa gazdă

Min 86. Lovitură liberă pentru oaspeţi, dar şutul lui Alexandru Vlad trece pe lângă poarta lui Straton

Min 83: Ocazie imensă de egalare pentru oaspeţi!! Deac recentrează cu capul, iar Tudorie ajunge târziu la minge şi nu poate marca din 6 metri.

Min 76: Goooool Dunărea Călăraşi! Eroare uriaşă a lui Vâtcă şi Daniel Benzar profită, deschizând scorul pentru formaţia lui Alexa

Min 71. Ocazie pentru Alex Tudorie. Oaspeţii, aproape de deschiderea scorului

Min 67. Bergodi îl aruncă în luptă pe Deac în locul lui Gadze

Min 62. Centrare periculoasă în careul Dunării, dar mingea trimisă periculos din lovitură liberă este respinsă de defensiva gazdelor

Min 56. La zece minute de la reluare, Alexa face şi a doua modificare. Intră Henderson, iese Gabi Enache

Min 58. Souda loveşte cu cotul, dar nu primeşte cartonaş

Min 46. A început repriza secundă

Dan Alexa face prima schimbare la pauză. Iese Simion şi intră Daniel Benzar. O mutare ofensivă pentru tehnicianul gazdelor.

Min 45. Gabi Iancu iese pentru prima dată în evidenţă în acest meci. Fostul jucător de la FCSB a fost aproape de deschiderea scorului pentru Dunărea Călăraşi. El a pătruns în careu după devierea lui Enache, a încercat să dribleze şi portarul, dar Vâtcă a intervenit salvator

Min 41. Oaspeţii cer un penalty la Gadze

Min 33. Ocazie pentru Dunărea Călăraşi! Souda e din nou în prim plan. Fostul jucător de la Etoile du Sahel trece senzaţional de Ricardinho, intră în careu, dar şutul său este blocat de portarul Vâtcă

Min 30. Ben Djemia de la gazde primeşte şi el cartonaşul galben

Min 10. Răuţă de la FC Voluntari este avertizat cu un cartonaş galben

Min 7. Şut bun al lui Ricardinho de la distanţă, Straton se întinde şi respinge.

Min 1. Debut de meci la Călăraşi. Gazdele trimit primul şut spre poarta lui Vâtcă. A fost execuţia lui Souda

Dunărea Călăraşi a câştigat la Botoşani luni seară şi s-a apropiat de locul de baraj pe care se află cealaltă echipă promovată a sezonului, AFC Hermannstadt. Acum trupa lui Dan Alexa poate să îşi facă alte calcule în bătălia pentru suparvieţuire. Victoria din Moldova a fost prima după o serie de şase meciuri oficiale fără succes pentru Bourceanu & Co. Dunărea nu a reuşit până acum să lege două victorii la rând în această stagiune, iar în faţa Voluntariului nu a izbutit să se impună în cele două partide jucate în sezonul regulat.

• LIVE VIDEO | Dunărea Călăraşi - FC Voluntari, sâmbătă, 14:30, Telekom Sport 1

Au fost două remize între cele două. De partea cealaltă, ilfovenii lui Bergodi sunt în mare formă. Au câştigat până acum toate cele trei jocuri din play-out. Pe ultimul la Chiajna, iar graţie paşilor greşiţi ale echipelor din faţă au ajuns pe poziţia a treia în mini campionatul pentru evitarea retrogradării. FC Voluntari are o singură înfrângere în 2019 la Botoşani, iar în acest moment vişinii au cu cinci puncte în plus faţă de adversara de sâmbătă.

Afla mai multe despre: dunărea călăraşifc voluntari