Dunărea Călăraşi - Hermannstadt 0-0. Cele două echipe se anihilează reciproc în lupta pentru salvarea de la retrogradare. FC Voluntari reintră în jocgalerie foto

Dunărea Călăraşi şi Hermannstadt au încheiat fără gol meciul din etapa a şaptea a play-out-ului.

Sibienii puteau deschide scorul pe final de primă repriză, dar Luchin şi-a salvat echipa. Dunărea a dat replica imediat: şutul lui Iancu nu l-a păcălit însă pe Căbuz. Oaspeţii au avut ultima ocazie a primei reprize, prin Blănaru.

Au continuat şansele şi în partea secundă: Gabi Iancu a fost cel mai periculos jucător al gazdelor. Lovitura liberă executată de el l-a pus serios la treabă pe Căbuz. Iancu putea aduce victoria în prelungiri, dar Căbuz a fost din nou eroul sibienilor.

S-a terminat 0-0, iar rezultatul nu mulţumeşte niciuna din cele două echipe: Hermannstadt rămâne pe loc de baraj şi este singura echipă fără victorie în play-out, în timp ce Dunărea e penultima în clasament.

Clasament play-out

LIVE VIDEO | Dunărea Călăraşi - Hermannstadt 0-0

Echipele de start

Dunărea Călăraşi: Straton - Dobrosavlevici, Luchin, Ben Djemia - Enache, Simion, S.Filip, Mendy - Ammari, G.Iancu, D.Benzar

Hermannstadt: Căbuz - Măţel, Mijuskovic, Dandea, Dâlbea, Tătar - P.Petrescu, Jazvic, Offenbacher - Lendric, Blănaru

FINAL

Min. 81 - Ocazie pentu Hermannstadt! Centrarea lui Jazvic îl pune în mare încurcătură pe Straton, dar portarul celor de la Călăraşi izbuteşte să trimită în corner

Min. 74 - Ocazie pentru Dunărea! Gabi Iancu execută periculos o lovitură liberă din marginea careului de 16 metri, dar Căbuz respinge în corner

Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 37 - Ocazie pentru Hermannstadt! Sibienii ajung periculos în faţa porţii lui Straton, dar faza se pierde în cele din urmă printre bâlbele jucătorilor

Min. 32 - Posibil penalty pentru Dunărea Călăraşi! Mediop cade în careu dar arbitrul lasă jocul să continue

Min. 10 - Ocazie importantjă pentru Hermannstadt! Dâlbea, la un pas de gol după o bâlbâială în careul călărăşenilor

A început partida!

Nu vezi Telekom Sport 1 şi 2? Ia-ţi pachetul PLUS de aici

Cele două sunt despărţite de un singur punct în clasament, cu sibienii aflaţi deasupra celeilalte promovate a acestui sezon. Dacă formaţia lui Dan Alexa a câştigat totuşi un meci în play-out, la Botoşani, cea pregătită de Vasile Miriuţă caută în continuare prima victorie în partea a doua a campionatului. Ardelenii au obţinut doar 2 puncte după două remize cu FC Voluntari şi Concordia.

• LIVE VIDEO | Dunărea Călăraşi - Hermannstadt, sâmbătă, 16:00, Telekom Sport 3

Înaintea acestei etape, Hermannstadt este pe loc de baraj la 4 puncte în spatele celor de la FC Botoşani, aflaţi deasupra liniei retrogradării în acest moment. Dunărea are o singură victorie din ultimele 11 meciuri jucate pe teren propriu în Liga I, iar acel succes a venit în minutele de prelungire în meciul contra Concordiei Chiajna. Tot atunci s-au decis şi cele două întâlniri din sezonul regulat dintre călărăşeni şi sibieni. Dobrsoavlevici a adus egalarea în partida jucată în Ardeal, iar cu golul lui Dumitriu din retur Hermannstadt a plecat cu toate punctele de la Călăraşi.

Afla mai multe despre: hermannstadtcalarasi