După 8 ani de pauză, Steven Gerrard o duce pe Rangers în grupele Europa League

UEFA Europa League

Glasgow Rangers a obţinut, joi, calificarea în grupele Ligii Europa pentru prima dată din 2010 şi după ce a dat faliment şi a fost reînscrisă în campionat, în liga a IV-a. Formaţia antrenată de Steven Gerrard a reuşit o remiză în deplasare, scor 1-1, cu FC Ufa, echipa rusă la care joacă fostul dinamovist Ionuţ Nedelcearu, după ce a rămas în nouă jucători în mintul 66 (eliminaţi Morelos '37 şi Flanagam).

Oaspeţii au deschis scorul în mintul 9, prin Ejaria, gazdele egalând prin Sisuev în minutul 32.

Deşi a avut aproximativ 30 de minute avantaj de "dublă" superioritate numerică, FC Ufa, cu Nedelcearu pe teren tot meciul, nu a mai înscris, iar Glasgow Rangers s-a calificat în turul următor, după ce s-a impus în meciul tur, cu 1-0.

Glasgow Rangers, cea mai titrată echipă din fotbalul scoţian, a revenit în prima ligă, în vara anului 2016, după ce a fost retrogradată în divizia a patra în 2012, din cauza problemelor financiare

Pe www.telekomsport.ro → ai un articol despre renaşterea grupării de pe Ibrox Park sub comanda legendarului Steven Gerrard.

Afla mai multe despre: rangerssteven gerrardeuropa league