După un meci de peste cinci ore, Diego Schwartzman s-a calificat în semifinale la Roland Garros

Argentinianul Diego Schwartzman, locul 14 ATP şi cap de serie numărul 12, l-a învins, marţi, cu scorul de 7-6 (1), 5-7, 6-7 (6), 7-6 (5), 6-2, pe austriacul Dominic Theim, locul 3 ATP şi cap de serie numărul 3, finalist în 2018 şi 2019 la Roland Garros, calificându-se în semifinalele French Open.

Partida a durat cinci ore şi opt minute, fiind al şaselea cel mai lung meci din istoria turneului parizian.

Schwartzman, 28 de ani, a atins, astfel, cea mai înaltă fază din carieră la un grand slam.

El va evolua în penultimul act cu învingătorul dintre spaniolul Rafael Nadal, locul 2 ATP, şi italianul Jannik Sinner, locul 75 ATP. Acest sfert de finală este programat tot marţi, după o partidă din sferturile de simplu feminin, între Iga Swiatek şi Martina Trevisan.

Afla mai multe despre: diego schwartzman