După un start ezitant, Simona Halep s-a distrat în meciul cu Alison Riske. Pe cine va întâlni românca în turul secund de la Roland Garros

Simona Halep, numărul 1 mondial, s-a calificat în turul doi la Roland Garros, după ce a trecut de americanca Alison Riske, locul 83 WTA, scor 2-6, 6-1, 6-1, într-o oră şi 34 de minute.

În turul doi, Halep va evolua contra unei altei americance, Taylor Townsend, locul 72 mondial.

Cele două sportive s-au mai întâlnit o singură dată, în 2017, la Cincinnati, când s-a impus Halep.

Calificarea în manşa a doua este recompensată la Roland Garros cu 79.000 de euro şi cu 70 de puncte WTA.

Simona Halep - Alison Riske 2-6 / 6-1 / 6-1

GAME, SET ŞI MECI >> Simona Halep închide meciul într-o oră şi 34 de minute

GAME 13:38 >> Riske îşi face serviciul şi câştigă primul game din setul decisiv

GAME 13:30 >> Halep face spectacol în setul decisiv şi se desprinde la 3-0

BREAK 13:26 >> Simona Halep reuşeşte break-ul şi se distanţează în setul decisiv

GAME 13:22 >> Halep câştigă primul game din setul decisiv tenis live

GAME 13:17 >> Joc mult mai bun al Simonei Halep, care împinge meciul în decisiv. Românca s-a impus în setul secund, scor 6-1, în 22 de minute

BREAK 13:13 >> Alison Riske recuperează un break şi câştigă primul game din setul secund

BREAK 13:09 >> Încă un break reuşit de Simona Halep, iar acum românca va servi pentru a închide setul secund

GAME 13:06 >> Simona Halep defilează în setul secund şi conduce cu 4-0

BREAK 13:04 >> Liderul mondial a trecut peste evoluţia slabă din primul set, iar acum conduce cu 3-0

GAME 13:00 >> Halep îşi face serviciul şi conduce cu 2-0 în setul secund

BREAK 12:56 >> Simona Halep începe setul secund cu un break alb

GAME 12:51 >> Riske închide primul set după 39 de minute, scor 6-2

BREAK 12:46 >> Halep reuşeşte primul break al său în acest meci. Românca încearcă acum să revină în meci

GAME 12:42 >> Simona Halep câştigă primul game al meciuluim, după mai bine de 30 de minute, iar acum Riske va servi pentru câştigarea primului set

GAME 12:38 >> Încă un game în contul americancei. Alison Riske conduce cu 5-0 şi vine la un singur game de câştigarea primului set

BREAK 12:34 >> Start de coşmar pentru Simona Halep. Riske bifează şi al doilea break şi conduce cu 4-0

GAME 12:31 >> Americanca îşi consolidează avantajul şi se desprinde la 3-0

BREAK 12:28 >> Un nou game foarte lung. Alison Riske profită de cea de-a patra minge de break şi câştigă pe serviciul Simonei Halep

GAME 12:18 >> După un game foarte lung, cu mari emoţii, Alison Riske îşi face serviciul

UPDATE 12:10 | Începe meciul. Riske este prima la serviciu

UPDATE 12:03 | Simona Halep şi Alison Riske au intrat în teren. Cele două jucătoare au început încălzirea

Partida liderului WTA va fi prima a zilei de astăzi, pe arena Philippe Chatrier.

Marţi, Halep trebuia să evolueze în ultimul meci de pe acelaşi stadion, dar întâlnirea cu Riske nu se mai putea juca din cauza prelungirii partidelor anterioare şi a întunericului.

Afla mai multe despre: roland garrosalison riskesimona halepchatrierparis