”E roşu!” / ”Aoleo, să nu-l deranjez pe Kovacs”. Rezultatul partidei Hermannstadt - Farul, viciat de arbitraj

Farul Constanţa s-a impus, sâmbătă, pe terenul celor de la Hermannstadt, scor 1-0, într-o partidă din prima etapă a Superligii, ediţia 2023/2023, şi este noul lider.

Rezultatul partidei ar fi putut fi altul, dacă în minutul 45 centralul Istvan Kovacs i-ar fi arătat cartonaşul roşu fundaşului Gustavo Marins de la Farul, la o intrare asupra lui Daniel Paraschiv.

• Brazilianul s-a ales doar cu un cartonaş galben.

Merita ”roşu” Gustavo Marins?

Invitaţi în studiourile Orange Sport, Basarab Panduru şi Andrei Vochin au căzut de acord că Istvan Kovacs a greşit în momentul în care a decis să-i acorde doar cartonaş galben lui Gustavo Marins.

Cu siguranţă, partitura meciului s-ar fi schimbat, dacă Hermannstadt ar fi jucat o repriză cu un om în plus.

Iată cum a decurs dialogul dintre Basarab Panduru şi Andrei Vochin, la Orange Sport:

Basarab Panduru: ”Părerea este că e cartonaş roşu!”.

Andrei Vochin: ”Din reluarea asta aşa se vede (n.r. - cartonaş roşu). Nici nu caută mingea cu piciorul celălalt. Nu încearcă să joace mingea. Apoi, trebuie să vedem intensitatea călcăturii. Pare că ţine piciorul acolo cu talpa.

Nu avem de unde să ştim dacă are curaj sau n-are. Cert este că nu l-a chemat. Sau poate l-a chemat şi n-a venit. Dar mai greabă prima variantă”.

Basarab Panduru: ”Mie mi se pare foarte gravă asta. Să vezi, să fii convins că e roşu şi să nu-l chemi pentru că e Kovacs. Aoleo, să nu-l deranjez pentru că mă supăr cu el. De ce nu l-a chemat?”.

Afla mai multe despre: istva kovacsgustavo marins