Elina Svitolina, a doua victorie la Turneul Campioanelor

Ucraineanca Elina Svitolina, locul 7 WTA, a învins-o, marţi, cu scorul de 6-3, 2-6, 6-3, pe sportiva cehă Karolina Pliskova, locul 8 WTA, în a doua etapă a Grupei Albe a Turneului Campioanelor.

Svitolina s-a impus după un meci care a durat o oră şi 54 de minute şi conduce în clasament cu două victorii din tot atâtea partide.

Daneza Caroline Wozniacki, locul 3 WTA, a învins-o, tot marţi, cu scorul de 7-5, 3-6, 6-2, pe sportiva cehă Petra Kvitova, locul 5 WTA, în etapa a doua a Grupei Albe a Turneului Campioanelor. Wozniacki s-a impus după un meci care a durat două ore şi 19 minute.

Daneza, deţinătoarea trofeului, a pierdut primul meci din grupă, scor 2-6, 4-6, cu Karolina Pliskova. Kvitova a fost întrecută în prima partidă, scor 6-3, 6-3, de Svitolina. În ultima etapă se vor juca meciurile Wozniacki - Svitolina şi Kvitova - Pliskova.

Toate cele patru jucătoare păstrează şanse de calificare în semifinale.

Afla mai multe despre: svitolinaturenul campioanelortenis