Elveţia învinge Anglia cu 1-0 la Campionatul European U21 şi produce prima mare surpriză a turneului

În următoarea etapă a grupei D, Anglia va juca în faţa Portugaliei. Englezii ar putea părăsi competiţia după două jocuri în cazul unei înfrângeri în meciul de duminică cu Portugalia.

Prima mare surpriză de la Campionatul European de fotbal U21 a venit din grupa D acolo unde Elveţia a reuşit să învingă naţionala Angliei cu scorul de 1-0. Singurul gol al partidei a venit în minutul 78 şi a fost înscris de Dan Ndoye, jucător în Ligue 1 al celor de la Nice.

În celălalt meci al grupei D, Portugalia a trecut tot cu 1-0 de Croaţia. Pentru portughezi a marcat Fabio Vieira în minutul 68.