Eroul Italiei a fost ales şi cel mai bun fotbalist de la EURO 2020! A primit trofeul la vârsta de 22 de ani

EURO 2020

Portarul Italiei, Gianluigi Donnarumma, a fot desemnat cel mai bun jucător al Euro-2020, duminică seară, după finala cu Anglia.

Gianluigi Donnarumma, cel mai bun jucător al EURO 2020

La 22 de ani, Gianluigi Donnarumma a avut o evoluţie apreciată pe tot parcursul turneului. El a apărat şi două lovituri de departajare la finala de duminică.

Reprezentativa Italiei a câştigat, duminică seară, pe Stadionul Wembley din Londra, Campionatul European de fotbal, învingând în finală Anglia, scor 4-3 în urma loviturilor de departajare.

Pentru englezi a marcat Luke Shaw, în minutul 2. Este cel mai rapid gol înscris vreodată într-o finală de Euro.

Italienii au egalat prin Bonucci, în minutul 67. Bonucci este cel mai în vârstă jucător care a înscris într-o finală de Euro (34 de ani, 71 de zile).

La finalul prelungirilor, s-a trecut la loviturile de departajare, scorul fiind 1-1. La loviturile de departajare, pentru Italia au marcat Berardi, Bonucci şi Bernardeschi. Au ratat Belotti şi Jorginho.

Pentru Anglia au marcat Kane şi Maguire. Au ratat Rashford, Sancho şi Saka.

Afla mai multe despre: italiaangliadonnarumma