Etapa a 7-a a preliminariilor Euro 2020 s-a terminat sâmbătă! S-au jucat 8 partide în trei grupe de calificare. Norvegia obţine un punct în prelungirile meciului cu Spania

Spania a fost la un pas să îşi asigure calificarea matematică la turneul final de anul viitor. Trei puncte la Oslo erau necesare pentru a bifa performanţa doar că King a transformat un penalty în minutele suplimentare şi a amânat bucuria spaniolilor. În schimb, italienii au avut motive de satisfacţie. Succesul cu Grecia i-a readus la o competiţie majoră după 4 ani de pauză.

Ibericii evoluează în Norvegia în faţa unei naţionale aflate acum pe locul 4, la 2 puncte de ocupanta locului secund Suedia. La rândul lor, suedezii sunt mari favoriţi în faţa Maltei pentru un succes care să îi ajute în drumul spre Euro 2020. De asemenea. în grupa J, o altă echipă nordică, Finlanda, poate face un pas important pentru o calificarea în premieră la o competiţie majoră. Finalndezii vor juca la Zenica, în faţa Bosniei Herţegovina, principala contracandidată în acest moment la calificare. În funcţie de acest rezultat, italiienii pot şi ei să revină după o absenţă de

Iată care sunt meciurile care se joacă în această seară în calificările Euro 2020

Grupa D

FINAL | Georgia - Irlanda 0-0

FINAL | Danemarca - Elveţia 1-0 (Poulsen '84)

Grupa F

FINAL | Feroe - România 0-3 (Puşcaş '74, Mitriţă '82, Keşeru '90+3)

FINAL | Norvegia - Spania 1-1 (King '90+2 -pen / Saul '47)

FINAL | Malta - Suedia 0-4 (Danielson '11, Larsson '57-pen, '71-pen, Agius '66-aut)

Grupa J

FINAL | Bosnia - Finlanda 4-1 (Hajrovic '29, Pjanic '37-pen, 58, Pjanic 73 / Pohjanpalo '79)

FINAL | Italia - Grecia 2-0 (Jorginho '62-pen, Bernardeschi '78)

FINAL | Liechtenstein - Armenia 1-1 (Frick '72 / Barseghyan '19)

Afla mai multe despre: euro 2020preliminariispaniacalificare