EURO 2020 | Danemarca - Finlanda 0-1. Oaspeţii câştigă debutul lor la Campionatul European după prăbuşirea lui Eriksen

Finlanda a reuşit surpriza şi a câştigat în faţa Danemarcei, cu scorul de 1-0. Meciul s-a terminat la 22:30 deşi începuse la 19:00, după ce partida a fost întreruptă de prăbuşirea lui Eriksen.

Danemarca - Finlanda 0-1 (Pohjanpalo 59)

• Danemarca: Schmeichel - Wass, Kjaer, Christensen, Maehle - Eriksen, Hojbjerg, Delaney - Poulsen, Wind, Braithwaite
  • Finlanda: Hradecky - Raitala, Arajuuri, O'Shaughnessy, Uronen - Lod, Kamara, Sparv, Toivio - Pohjanpalo, Pukki

Min 90. S-a încheiat partida.

Min 85. Şansă mare pentru Danemarca! Hradecky iese pe o centrare, dar trece pe sub balon, care ajunge la Poulsen. Atacantul nu poate reacţiona însă, iar finlandezii degajează.

Min 81. O minge perfectă îl găseşte pe nou intratul Olsen în careu, dar un fundaş finlandez îl opreşte din a trimite mingea în plasă.

Min 74. Hojbjerg execută slab, în partea stângă a portarului şi Hradecky prinde uşor. Finlandeziii conduc în continuare.

Min 73. Penalty pentru Danemarca! Poulsen este doborât în careu de un adversar cu genunchiul.

Min 59. Goool Finlanda!!! Pojhanpalo deschide scorul cu primul şut al oaspeţilor! Acesta reuşeşte o lovitură de cap cu pământul, din câţiva metri, pe care Schmeichel nu îl poate opri.

Min 46. A început partea secundă.

Min 45. S-a încheiat prima repriză.

Min 42. S-a reluat partida. Jensen l-a înlocuit pe Eriksen.

Meciul se va relua de la ora 21:30. Se vor juca 4 minute din prima repriză, urmate de o pauză de cinci minute înaintea reprizei secunde.

MECIUL ESTE SUSPENDAT

După aproape un sfert de oră în care a fost prăbuşit, Eriksen a fost pus pe targă şi transportat în afara terenului.

Min 42. Eriksen se prăbuşeşte pe teren şi are nevoie de resurscitare. Este neclar ce s-a întâmplat cu decarul danez.

Min 26. Braithwaite scapă spre poarte lui Hradecky, dar, ajuns în unghi, nu poate trimite decât pe lângă.

Min 22. Un corner îl găseşte pe Delaney în careu, care preia balonul şi trimite un şut, care trece însă peste poarta finlandezilor.

Min 18. Eriksen trimte un şut de la distanţă, dar Hradecky se opune cu uşurinţă.

Min 15. O nouă şansă pentru Danemarca! Hojbjerg primeşte o centrare perfectă în careu, dar lovitura sa de cap, care mergea sub bară, este scoasă de Hradecky.

Min 7. Prima şansă a meciului aparţine danezilor! Wind trimite un şut din marginea careului spre partea dreaptă a lui Hradecky, dar portarul se opune.