EURO 2020 | Franţa - Elveţia 3-4, după loviturile de departajare! Meci IREAL la Bucureşti! Mbappe a ratat lovitura decisivă de la 11 metrigalerie foto

EURO 2020

Franţa a pierdut cu 3-4 în faţa Elveţiei, după loviturile de departajare, într-o partidă din optimile de finală de la EURO 2020. În sferturi, Elveţia va întâlni Spania.

Campioana mondială Franţa a fost eliminată, luni, în optimile de finală ale Euro-2020, după ce a fost învinsă, pe Arena Naţională, la loviturile de departajare, de selecţionata Elveţiei, scor 5-4, în optimile competiţiei.

La finalul celor 90 de minute de joc şi al prelungirilor, scorul a fost egal, 3-3.

Pentru Franţa au marcat Karim Benzema '57, '59 şi Paul Pogba '75, iar pentru Elveţia au punctat Haris Seferovic '15 şi '81 şi Mario Gavranovic '90.

În minutul 55, elveţianul Ricardo Rodriguez a ratat un penalty.

La loviturile de departajare pentru Franţa au transformat Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe, iar Mbappe a ratat.

Pentru Elveţia au transformat Gavranovic, Schar, Akanji, Vargas, Mehmedi.

Au evoluat următoarele echipe:

Franţa: Lloris  - Varane, Lenglet (Coman '46 /Thuram '111), Kimpembe - Pavard, Pogba, Kanté, Rabiot - Griezmann (Sissoko '87) - Benzema (Giroud '93), Mbappé. Selecţioner: Didier Deschamps

Elveţia: Sommer - Elvedi, Akanji, R. Rodriguez (Mehmedi '87)- Widmer (Mbabu '74), Freuler, Xhaka, Zuber (Fassnacht '80) - Shaqiri (Gavranovic '74), Embolo (Vargas '80) - Seferovic (Schar '97). Selecţioner: Vladimir Petkovic

În sferturile de finală, Elveţia va evolua contra Spaniei, care a eliminat Croaţia, scor 5-3.

România a primit organizarea a patru meciuri din cadrul Campionatului European din 2020 pe Arena Naţională: Austria – Macedonia de Nord (13 iunie, scor 3-1), Ucraina – Macedonia de Nord (17 iunie, scor 2-1), Ucraina – Austria (21 iunie, scor 0-1), toate în Grupa C, dar şi partida din optimile de finală Franţa – Elveţia.

Elveţia s-a calificat după executarea loviturilor de la 11 metri şi va juca în sferturi contra Spaniei. Mbappe a ratat penalty-ul decisiv.

Franţa - Elveţia 3-3 - 3-4, după penalty-uri (Benzema- 57, Benzema- 59. Pogba- 75) // (Seferovic - 15, Sferovic - 81, Gavranovic -90)

• Elveţia: Sommer - Elvedi, Akanji, Rodriguez - Widmer, Freuler, Xhaka, Zuber - Shaqiri - Seferovic, Embolo
  • Franţa: Lloris - Varane, Lenglet, Kimpembe - Pavard, Kante, Pogba, Rabiot - Griezmann - Benzema, Mbappe

Final de meci! Elveţia se califică în sferturile de finală!

Gavranovic înscrie de la 11 metri!

Min 120. Finalul prelungirilor! Totul se va decide la loviturile de la 11 metri!

Min 110. Ratare mare Franţa! Pogba trimite o pasă în interiorul careului către Mbappe, dar atacantul lui PSG şutează în plasa laterală!

Min 105. A început a doua repriză de prelungiri!

Min 105+1. S-a terminat prima repriză de prelungiri!

Min 95. Ocazie mare Franţa! Coman îi pasează lui Pavard, în careu, dar şutul fundaşului de la Bayern este respins de portarul Sommer!

Min 90. A început prima repriză de prelungiri!

Min 90+4. Final de meci! Meciul va merge în prelungiri!

Min 90+4. Ocazie mare Franţa! Coman trimite un şut din voleu în bara transversală!

Min 90. GOOOOOOOOOL ELVEŢIA! Gavranovic primeşte o pasă în adâncime, jucătorul elveţian evită un adversar în marginea careului şi trimite mingea în poartă!

Min 81. GOOOOOL ELVEŢIA! Mbabu centrează în careu, iar Seferovic trimite mingea cu capul în poartă!

Min 75. GOOOOOOOOOOL FRANŢA! Pogba trimite o torpilă din afara careului, direct în vinclul porţii!

Min 59. GOOOOOOOL FRANŢA! Benzema împinge mingea în poartă cu capul, după ce portarul elveţienilor a parat şutul lui Griezmann.

Min 57. GOOOOOOOOOL FRANŢA! Benzema impinge mingea în poartă, după o pasă de la Mbappe!

Min 55. Ocazie mare Franţa! Pogba îi pasează în careu lui Mbappe, dar starul lui PSG trimite pe lângă poartă!

Min 54. Elveţia ratează lovitura de la 11 metri! Rodriguez trimite în dreapta portarului, dar Lloris parează şutul!

Min 53. Penalty Elveţia! Centralul acordă lovitură de la 11 metri, după intervenţia VAR!

Min 45. A început repriza secundă!

Min 45. Final de primă repriză!

Min 29. Ocazie mare Franţa! Rabiot trimite un şut din afara careului, dar mingea trece pe lângă poartă!

Min 15. GOOOOOOOOL ELVEŢIA! Seferovic trimite o minge cu capul direct în plasa porţii!

Min 1. A început partida.

UPDATE | Francezii au plecat spre Arena Naţională.

UPDATE | Forţele de ordine fac echipă în Centrul Vechi. Românii, francezii şi elveţienii, laolaltă pentru siguranţa suporterilor din Bucureşti.

UPDATE | Suporterii elveţieni fac spectacol în Centrul Vechi din Bucureşti.

Echipele probabile:

Franţa: Lloris - Pavard, Varane, Kimpembe, Hernandez - Kante, Pogba - Tolisso, Griezmann, Mbappe - Benzema
Elveţia: Sommer - Schar, Elvedi, Akanji - Mbabu, Freuler, Xhaka, Rodriguez - Shaqiri - Seferovic, Embolo

Arena Naţională va fi gazdă pentru ultima dată la această ediţie a Campionatului European şi va avea parte de un meci cu campioana mondială în prim-plan. Franţa a venit la Bucureşti pentru a întâlni Elveţia, în optimile de finală ale EURO 2020. Partida va fi de la ora 22:00, pe cel mai mare stadion din ţară, LIVE TEXT pe www.telekomsport.ro.

Franţa e lovită de accidentări înaintea meciului cu Elveţia. Dembele, care a părăsit deja cantonamentul, Digne, Lucas Hernandez, Lemar şi Thuram sunt accidentaţi, iar dintre toţi doar Hernandez are şanse să joace. Spre deosebire de Franţa, Elveţia nu are probleme de lot şi va alinia cea mai bună echipă pe Arena Naţională.

Ca să ajungă în sferturi, Franţa a câştigat grupa cu Germania, Portugalia şi Ungaria, în timp ce Elveţia a ieşit din grupa cu Italia, Turcia şi Ţara Galilor.

Afla mai multe despre: euro 2020frantaelvetiaarena nationala