EURO 2020 | LIVE TEXT | Cehia - Danemarca 1-2. Nordicii s-au calificat în semifinale şi îşi continuă parcursul superb

EURO 2020

Cehia şi Danemarca au luptat pentru un loc în careul de aşi de la Euro, sâmbătă seara. Nordicii şi-au continuat parcursul superb şi s-au calificat în a doua semifinală de la EURO 2020, unde aşteaptă Ucraina sau Anglia.

LIVE TEXT | Cehia - Danemarca 1-2 (Schick 49 / Delaney min. 5, Dolberg 42), pe telekomsport.ro

Echipele de start

• Cehia: Vaclik - Coufal, Celustka, Kalas, Boril - Holes, Soucek - Masopoust, Barak, Sevcik - Schick
  • Rezerve: Brabec, Darida, Jankto, Kadarabek, Koubek, Kral, Krmencik, Mandous, Pekhart, Pesek, Vydra, Zima
  • Danemarca: Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard - Stryger Larsen, Hojbjerg, Delaney, Maehle - Braithwaite, Dolberg, Damsgaard
  • Rezerve: Andersen, Cornelius, Jensen, Jorgensen, Lossl, Norgaard, Poulsen, Ronnow, Skov Olsen, Skov, Wass, Wind

Min. 90+6 Finalul meciului! Danemarca s-a calificat în semifinalele de la EURO 2020!

Min 82. Poulsen pasează pentru Maehle, care pătrunde din stânga până în faţa porţii, dar şutul acestuia la colţul scurt e blocat de Vaclik.

Min. 78 Poulsen trage superb din prima pe poartă Cehiei, iar Vaclik respinge spectaculos în corner.

Min. 74 Jankto trimite periculos din lovitură liberă, iar portarul danez respinge în corner.

Min. 49 GOOOL Cehia! Coufal centrează din afara careului, iar Schick reia, elegant, în poartă cu piciorul.

Min. 46 Cehia începe în forţă repriza secundă. Schmeichel a respins şutul lui Krmencik din afara careului.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45+1 Pauză!

Min. 42 GOOOOL Danemarca! Nordicii au făcut 2-0 înainte de pauză. Dolberg a trimis mingea în poartă după centrarea lui Maehle cu exteriorul.

Min. 38 Acelaşi Damsgaard are ocazia de a marca. Atacantul a tras puternic la colţul lung, iar portarul Cehiei a respins.

Min 21. Masopoust îl găseşte în careu pe Holes, iar acesta din urmă e blocat în ultimul moment de Schmeichel.

Min. 14 Sevcik are a doua ocazie a Cehiei, dar trage mult peste din interiorul careului. Cu câteva minute în urmă, Schick a pătruns pe dreapta, dar şutul său a fost blocat.

Min. 13 Tot Danemarca rămâne mai periculoasă. Damsgaard a scăpat singur spre poarta adversă, a dat mingea pe lângă Vaclik, dar balonul a fost ajuns de un fundaş advers şi respins.

Min. 5 GOOOL Danemarca! Nordicii deschid rapid scorul prin Delaney, care a marcat cu capul dintr-o lovitură liberă.

Min. 1 A început meciul.

Cehia şi Danemarca se vor duela în sferturile Euro 2020. Cele două selecţionate au surprins plăcut până în acest punct, iar una dintre ele are, implicit, locul asigurat în semifinalele de la Euro. Cehii au reuşit o mare surpriză, eliminând Olanda, iar meciul dintre cele două garantează o echipă surpriză în penultima rundă a competiţiei.

Danemarca a fost iniţial marcată de prăbuşirea lui Eriksen, mai ales la partida cu Finlanda, însă jucătorii lui Kasper Hjulmand au impresionat în ultimele meciuri şi ar avea şanse realiste de a prinde finala. la fel poate fi spus şi despre Cehia, care dispune de Patrcik Schick, unul dintre cei mai în formă atacanţi de la Euro.

În 11 confruntări directe dintre cele două, cehii au palmaresul uşor superior, cu trei victorii, faţă de cele două ale danezilor, în timp ce şase partide s-au încheiat la egalitate.

Afla mai multe despre: euro 2020live cehia danemarcacehiadanemarcasferturi euro