EURO 2020 | Elveţia - Spania 1-2, după loviturile de departajare! Spaniolii s-au calificat în semifinale

EURO 2020

Elveţia şi Spania 1-2, după loviturile de departajare. Spaniolii s-au calificat în semifinale şi se vor duela cu cine câştigă între Belgia şi Italia.

Elveţia - Spania 1-1, 1-2 după penalty-uri (Min 68 Shaqiri / Autogol Zakaria Min 8)

Elveţia: Sommer - Elvedi, Akanji, Rodriguez - Widmer, Zakaria, Freuler, Zuber - Embolo, Shaqiri - Seferovic

Spania: U. Simon - Azpilicueta, Laporte, Pau Torres, Alba - Koke, Busquets, Pedri - Sarabia, Morata, F. Torres

Min 90: Schimbare Elveţia. Iese Zuber, intră Fassnacht

Min 80: Dublă schimbare la Elveţia. Iese Shaqiri, intră Sow. Iese Seferovic, intră Gavranovic

Min 76: Cartonaş roşu! Freuler are o intervenţie brutală asupra adversarului său şi este eliminat de arbitrul partidei

Min 68: GOOOOOOOOOOOOL! Shaqiri a egalat după o greşeală din apărarea Spaniei

Min 55: Ocazie imensă Elveţia. Zakaria trimite mingea, cu capul, spre poarta apărată de Simon

Min 53: Schimbare în lotul Spaniei! Iese Morata, intră Moreno

Min 46: Începe repriza secundă

Min 45: Pauză!

Min 22: Prima schimbare. S-a accidentat Embolo, în locul său intră Vargas

Min 8: GOOOOOOOOOOOOOOOOOL Spania! Zakaria şi-a dat autogol

Min 1: A început partida!

Elveţia şi Spania se vor duela în primul sfert de finală de la Euro 2020. Selecţionata condusă de Vladimir Petkovic se află în ultimele opt în urma unei victorii senzaţionale în faţa Franţei, la penalty-uri. La lovitura de departajare de cisivă, Yann Sommer a parat şutul lui Mbappe.

De cealaltă parte, spaniolii au trecut cu greu de Croaţia, scor 5-3, în urma prelungirilor. Ibericii au început cu greu această ediţie a Campionatului European, remizând primele două meciuri, însă s-au dezlănţuit în ultimele două partide, cu 10 goluri marcate.

În 22 de confruntări directe între cele două naţionale, elveţienii au reuşit să se impună doar o dată, în grupele Mondialului din 2010, câştigat chiar de spanioli. De cealaltă parte, ibericii i-au învins de 16 ori pe adversarii de vineri seara, în timp ce cinci partide s-au încheiat la egalitate.

Afla mai multe despre: euro 2020sferturi eurolive elveţia spaniaelveţiaspania