EURO 2020 | Ucraina - Anglia 0-4. Englezii fac spectacol şi se califică în semifinalele turneului final

EURO 2020

Anglia s-a calificat fără prea mari emoţii în semifinalele Campionatului European de Fotbal 2020. Shaw şi Kane au făcut spectacol în partida cu Ucraina.

Anglia a început perfect ambele reprize cu Ucraina. Harry Kane a marcat primul în minutul 4, apoi Harry Maguire a punctat pentru 2-0, în minutul 46.

Calificarea en-fanfare a englezilor în semifinale a fost asigurată de acelaşi Kane, care a mai punctat o dată în minutul 50 şi de Jordan Henderson, care a punctat pentru 4-0, în minutul 63.

Ucraina nu a avut practic nicio şansă reală în faţa puternici reprezentative engleze, care pe 7 iulie va juca în semifinale contra Danemarcei. Partida se va desfăşura de la ora 22:00, pe stadionul Wembley, din Londra. Prima semifinală va avea protagoniste echipele Italiei şi Spaniei, în 6 iulie, tot de la ora 22.00 şi tot pe Stadionul Wembley.

Program semifinale Euro 2020:

• Italia - Spania | marţi, 6 iulie, de la ora 22:00 (Wembley, Londra)
  • Anglia - Danemarca | miercuri, 7 iulie, de la ora 22:00 (Wembley, Londra)

LIVE TEXT | Ucraina - Anglia 0-4 (Kane 4, 50, Maguire 46, Henderson 63)

Echipele de start

Ucraina: Bushchan - Karavaev, Kryvtsov, Zabarnyi, Matviienko - Zinchenko, Sydorchuk, Mykolenko - Shaparenko, Yaremchuk, Yarmolenko
Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Rice, Philips, Mount - Sancho, Kane, Sterling

Final: Anglia este în semifinalele Euro 2020

Min 73. Iese Harry Kane, intră Calvert Lewin

Min 63. GOL ANGLIA! Jordan Henderson marchează al patrulea gol al englezilor

Min 50. GOL ANGLIA! Harry Kane loveşte din nou. Acelaşi Shaw oferă pasa decisivă, iar Bushchan nu are nicio şansă în faţa starului naţonalei Angliei

Min 46. GOL ANGLIA! La fel ca în prima parte, englezii încep excelent şi repriza a doua. Harry Maguire reia cu capul mingea centrată de Shawe şi echipa lui Southgate conduce cu 2-0

Pauză: Anglia conduce cu 1-0

Min 40. Ocazie Ucraina! Centrare periculoasă a lui Yaremchuk, dar minge este respinsă de Walker în ultimă instanţă

Min 32. Ocazie Anglia! Incursiune periculoasă a lui Sterling, centrare în faţa porţii respinsă de ucrainieni, apoi Rice prinde un şut bun, respins de Bushchan

Min 28. Ocazie Anglia! Centrare bună a englezilor, Kane se înalţă dintre doi apărători ucrainieni şi trimite peste poartă

Min 17. Ocazie Ucraina! Roman Yaremchuk trage la colţul lung, dar mingea trimisă de atacantul ucrainian este respinsă de Jordan Pickford

Min 4. GOL ANGLIA! Harry Kane reuşeşte să marcheze. Pasa lui Sterling este fructificată de Kane, care plasează mingea în stânga lui Bushchan (Vezi golul aici)

Min 1. A început meciul

Ucraina - Anglia este meciul care va închide sferturile de finală de la Euro 2020. ”Cei trei lei” sunt marii favoriţi nu doar în faţa ucrainenilor, dar şi la ajungerea în finală. După ce au trecut de Germania, băieţii lui Southgate au dat de adversare mult mai slab cotate, cu Ucraina în sferturi şi Danemarca sau Cehia în semifinale, dacă se vor califica.

De cealaltă parte, naţionala condusă de legendarul Andriy Shevchenko este o surpriză în sferturi, după ce s-au calificat din grupe la limită, de pe poziţia a treia. Ucrainenii au trecut de Suedia în optimi şi speră la o surpriză de proporţii în faţa englezilor, la primul meci de la Euro 2020 pe care britanicii nu îl dispută pe Wembley.

În şapte confruntări directe dintre cele două naţionale, englezii s-au impus de patru ori, ucrainenii o dată, iar două meciuri s-au încheiat la egalitate.

Afla mai multe despre: euro 2020live ucraina angliaangliaucraina