Euro 2020 | Suedia - Ucraina 1-2, după prelungiri. Calificare dramatică, dar istorică! Necunoscutul Dovbyk o duce pe Ucraina în sferturile turneului final

EURO 2020

Ucraina s-a calificat în sferturile de finală ale turneului final. Dovbyk a dat lovitura în minutele de prelungiri ale prelungirilor şi şi-a ajutat naţionala să ajungă pentru prima dată în sferturi la turneul final.

Zinchenko a fost omul orchestră al Ucrainei în partida contra Suediei. Starul lui City a marcat primul gol al ucrainienilor şi a pasat decisiv pentru golul victoriei marcat de Dovbyk în prelungirile prelungirilor. Danielson a fost eliminat în minutul 99, pentru un fault dur asupra lui Besedin. Iniţial, suedezul a primit cartonaşul galben, dar după ce a revăzut faza arbitrul Daniele Orsato i l-a arătat pe cel roşu. Besedin nu a mai putut continua jocul, fiind înlocuit.

Ucraina ajunge pentru prima dată în sferturile unui turneul final de Campionat European, după ce a dus meciul cu Suedia în prelungiri.

Forsberg a egalat pentru suedezi înainte de finalul primei reprize, după ce Zinchenko deschisese scorul pentru Ucraina. Partida a ajuns în prelungiri, deşi fiecare dintre cele două echipe a trimis mingea în bară în repriza secundă.

În minutul 120, necunoscutul Dovbyk a marcat golul victoriei ucrainiene, un gol care aduce pentru prima dată în istorie Ucraina în faza sferturilor de finală ale unui turneul final de o asemenea importanţă

LIVE Suedia - Ucraina 1-2 (Forsberg 43) // (Zinchenko 28, Dovbyk 120)

Suedia: Olsen - Lustig, Lindelof, Danielson, Augustinsson - Larsson, Olsson, Ekdal, Forsberg - Kulusevski, Isak
Ucraina: Bushchan - Karavaev, Zabarnyi, Kryvstsov, Matviienko - Sydorchuk, Stepanenko, Zinchenko - Shaparenko, Yaremchuk, Yarmolenko

Fluier final

Min 120. GOL Ucraina! Dovbyk marchează golul care o duce pe Ucraina în sferturi. Pasă decisivă a lui Zinchenko

Min 110. Ocazie Ucraina. S-a ridicat fanionul în cele din urmă, după ce Dovbik trimisese peste poartă, singur cu Olsen

Min 105. Finalul primei reprize de prelungiri. Scorul este în continuare egal

Min 97. Roşu Suedia! Intrare dură a lui Danielson, care după ce arbitrul consultă VAR-ul este trimis la cabine

Final: avem prelungiri

Min 65. Şut bun al lui Kulusevski, dar Bushchan reuşeşte să respingă în corner printr-o paradă superbă

Min 60. Schimbare la Ucraina: iese Shaparenko şi intră Malinovsky

Min 56. Bară Suedia! La câteva secunde distanţă, Forsberg ţinteşte bara din stânga lui Bushchan. A fost o cursă excelentă a lui Isak şi o pasă spre Forsberg, aflat în poziţie foarte avantajoasă

Min 55. Bară Ucraina! Pasa lui Yarmolenko, dar şutul lui Sidorchuk loveşte bara. Olsen are noroc

Min 54. Replica Suediei vine de la Sebastian Larsson. Şutul său de la 25 de metri trece alături

Min 52. Centrare periculoasă în care a lui Yarmolenko, mingea este respinsă de Augustinsson, iar şutul lui Stepanenko trece pe lângă poarta lui Olsen

Min 46.  A început repriza a doua

Pauză

Min 43. GOOOOOL Ucraina! Forsberg trimite un şut din afara careului, iar mingea deviată de un fundaş advers a intrat în plasa porţii!

Min. 28. GOOOOOL Ucraina! Oleksandr Zinchenko primeşte o pasă cu exteriorul de la Yarmolenko, iar jucătorul lui City a trimis din prima un şut puternic în plasă!

Min 1. A început meciul!

Pe Hampden Park din Glasgow, Suedia şi Ucraina joacă în ultimul meci din optimile de finală ale turneului final. Partida va începe la ora 22:00 şi este a doua a zilei, după şocul optimilor, Anglia - Germania.

Cele două formaţii nu s-au mai întâlnit în meci direct din iunie 2012, atunci când Ucraina a câştigat în faţa Suediei cu scorul de 2-1. Actualul selecţioner, Andrei Schevchenko marca atunci ambele goluri ale ucrainienilor, în faţa naţionalei la care juca şi Zlatan Ibrahimovic.

Ultima victorie a Suediei într-un duel direct datează de acum zece ani, când nordicii se impuneau cu scorul de 1-0. Câştigătoarea din ultimul meci al optimilor de finală se va duela cu învingătoarea din duelul Anglia - Germania.

Emil Forsberg este cel mai bun marcator al Suediei la acest turneu final, el reuşind să marcheze de trei ori în primele trei meciuri de la Euro 2020.

Yaremchuk şi Yarmolenko, cei mai buni marcatori ai ucrainienilor, au fiecare câte două reuşite la turneul final.

Echipele probabile:

Suedia: Olsen - Lustig, Lindelof, Danielson, Augustinsson - Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg - Quaison, Isak
Ucraina: Bushchan - Karavaev, Zabarnyi, Matviienko, Mykolenko - Sydorchuk - Yarmolenko, Shaparenko, Zinchenko, Malinovsky - Yaremchuk

Afla mai multe despre: suedia-ucrainaeuro 2020