EURO 2020 | Ungaria - Portugalia 0-3. Lusitanii se impun clar după ce scorul era egal în minutul 84galerie foto

EURO 2020

Ungaria şi Portugalia au disputat prima partidă din grupa F de la Euro 2020. Lusitanii au reuşit să se impună cu scorul de 3-0.

Ungaria - Portugalia 0-3 (Guerreiro 84, Ronaldo 87 pen, 90+2)

Echipele de start

• Ungaria: Gulacsi - Botka, Orban, At. Szalai - Lovrencsics, Kleinheisler, Nagy, Schafer, Fiola - Sallai, Ad. Szalai
  • Rezerve: Dibusz, Bogdan - Lang, Kecskes, Nego, Cseri, R. Varga, Siger, Nikolic, Schon, Bolla
  • Portugalia: Patricio - Semedo, Dias, Pepe, Guerreiro - Danilo, W. Carvalho, B. Fernandes - Ronaldo, Jota, Bernardo
  • Rezerve: Lopes, Rui Silva - Fonte, Moutinho, Andrei Silva, Rafa Silva, Renato Sanches, Neves, Goncalves, Joao Felix, Oliveira, Mendes

Min 90+5. S-a încheiat partida.

Min 90+2. Goool Portugalia!! Ronaldo driblează portarul şi majorează avantajul lusitanilor.

Min 87. Gooool Portugalia!! Ronaldo transformă cu uşurinţă penalty-ul.

Min 86. Penalty pentru Portugalia! Rafa este doborât în careu şi obţine lovitura de la 11 metri.

Min 84. Gool Portugalia!! Guerreiro primeşte o centrare deviată şi trimite un şut care este deviat în poartă.

Min 80. Goool anulat Ungaria!! Nou intratul Scholl reuşeşte să puncteze, dar asistenul ridicase steagul pentru offside.

Min 68. Bruno Fernandes primeşte balonul, îşi face nişte spaţiu şi trimite un şut de la distanţă, dar Gulasci se opune. Va fi corner.

Min 57. O primă şansă pentru Ungaria! Maghiarii pleacă pe contraatac, iar mingea ajunge la Sallai, care trimite un şut din afara careului. Rui Patricio prinde însă balonul, cu uşurinţă.

Min 46. A început partea secundă.

Min 45. S-a încheiat prima repriză.

Min 44. Ce şansă irosită de Portugalia! Ronaldo primeşe o centrare perfectă în careu, dar, singur cu portarul, nu poate trimite decât peste.

Min 40. Mare ocazie pentru Portugalia! Lusitanii construiesc o fază bună şi o centrare este trimisă pe jos spre Bruno Fernandes. Jota intervine însă în faţa coechipierului său şi trimite direct în portar.

Min 5. O pasă bună îl găseşte pe Jota în spatele apărării maghiare. Acesta îşi întoarce un adversar şi trimite un şut, care este însă parat de portar.

Min 1. A început partida.

Ungaria şi Portugalia vor disputa prima partidă din grupa F de la Euro 2020. Este a doua ediţie consecutivă a Campionatului European când cele două formaţii se întâlnesc în prima fază, după ce la Euro 2016 maghiarii au fost aproape de o victorie faimoasă în faţa lusitanilor, conducând 1-0, 2-1, dar şi 3-2, înainte ca Ronaldo să îşi salveze naţionala, marcând golul egalizator.

Atunci, maghiarii şi-au câştigat grupa, în timp ce portughezii, vitorii campioni, au obţinut trei egaluri şi s-au calificat la limită, de pe poziţia a treia. Baieţii lui Fernando Santos au ridicat trofeul la finalul turneului, dar nu au reuşit să câştige decât o partidă în primele 90 de minute, în faţa Ţării Galilor, în semifinale.

În opt întâlniri directe, în meciuri oficiale, dintre cele două, singura dată când Portugalia nu s-a impus a fost chiar la acel Campionat European. Partida de marţi seara se va disputa la Budapesta, pe Puskas Arena, de la ora 19.

Afla mai multe despre: portugaliaungarialive ungaria portugaliaeuro 2020