EURO U21 | Anglia - Portugalia 1-0 şi Ucraina - Franţa 3-1. S-a completat tabloul semifinalelor

Două partide din cadrul Campionatului European U21 2023 au avut loc duminică, la Kutaisi (Georgia) şi Cluj-Napoca (România).

Anglia - Portugalia 1-0 (Gordon 34)

În prima partidă a zilei, Anglia a învins la limită Portugalia, scor 1-0, şi s-a calificat în semifinale.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Anthony Gordon de la Newcastle, în minutul 34.

După o primă repriză echilibrată, dar cu avantaj minim pentru Anglia, Portugalia a forţat cu toate liniile, a dominat copios, dar nu a reuşit să găsească drumul către gol.

• Ocazii în repriza secundă: Anglia - Portugalia 1-11

Ucraina - Franţa 3-1 (Sudakov 32 pen, 44, Bondarenko 86/ Cherki 19)

În cea de-a doua partidă, disputată la Cluj, între Ucraina şi Franţa, a fost spectacol total!

Francezii au deschis scorul în minutul 19, prin Rayan Cherki, însă Ucraina a întors rezultatul până în pauză, prin ”dubla” lui Sudakov, în minutele 32 - pen, şi 44.

În repriza a doua, formaţia din Hexagon a căutat cu disperare egalarea. A reuşit-o în minutul 82, prin Wahi, însă VAR-ul a intervenit şi a anulat reuşita.

Cireaşa de pe tot a fost pusă de Ucraina în minutul 86, prin Bondarenko, care a marcat şi a stabilit scorul final al partidei, 3-1.

Aşadar, în urma celor două jocuri s-au stabilit cele două semifinale ale Campionatului European U21:

• Israel - Anglia, 5 iulie, ora 19:00, la Batumi
  • Spania - Ucraina, 5 iulie, ora 22, la Bucureşti (Steaua)

Afla mai multe despre: anglia - portugalia 2-1ucraina - franta 3-1euro u21