Everton se impune în deplasarea de la Fulham şi urcă pe loc de Europa League. Este peste echipe ca City, United sau Arsenal

Fotbal

Everton a deschis scorul chiar în minutul 1 în meciul terminat cu scorul de ... în faţa celor de la Fulham

În chiar primul minut, oaspeţii deschid scorul prin Calvert Lewein care înscrie din careu după o recuperare a lui Richarlison. Fulham egalează în minutul 15 prin Bobby Reid care primeşte o pasă ideală de la Jordan Pickford. Bucuria gazdelor a durat mai puţin de un sfert de oră iar în minutul 29 acelaşi Lewein înscrie după o fază superbă lucrată de oaspeţi prin Rodriguez, Digne, Lewein. La pauză s-a intrat cu 3-1 pentru Everton după reuşita lui Abdoulaye Doucoure. În minutul 70, oaspeţii s-au apropiat la un sigur gol de Everton după golul lui Ruben Cheek. Cu doar un minut în urmă, Fulham a ratat penalty prin Cavaleiro. S-a terminat 2-3 şi Everton bifează o nouă victorie în campionat.

Cu 16 puncte, Everton urcă până pe locul 5 la egalitate cu Southampton şi la un singur punct în spatele celor de la Liverpool. Tottenham, Chelsea şi Leicester ocupă primele 3 poziţii în Premier League în momentul de faţă. Pentru Everton umrează un meci care pare uşor pe teren propriu în faţa celor de la Leeds United.