Evoluţie perfectă pentru Halep în meciul cu Veronika Kudermetova. Simona s-a calificat în optimi la Australian Open. Pe cine va întâlni în faza următoare

Simona Halep

Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-1, 6-3, pe rusoaica Veronika Kudermetova, locul 36 WTA şi cap de serie numărul 32, calificându-se pentru a şasea oară în optimile de finală ale Australian Open.

Simona Halep va evolua în turul următor cu învingătoarea dintre Iga Swiatek (Polonia), locul 17 WTA şi cap de serie numărul 15, şi Fiona Ferro (Franţa), locul 46 WTA.

Calificarea în turul al treilea este recompensată cu un premiu de 215.000 de dolari australieni (137.000 de euro) şi cu 130 puncte WTA. Pentru optimi, premiul este de 320.000 de dolari australieni (204.000 de euro) şi 240 de puncte WTA.

La ediţia precedentă a AusOpen, Halep a fost eliminată în semifinale de spaniola Garbine Muguruza, scor 7-6 (8), 7-5.  Cea mai bună performanţă a jucătoarei române la Antipozi a fost disputarea finalei ediţiei din 2018, când a fost întrecută de daneza Caroline Wozniacki, cu scorul de 7-6 (2), 3-6, 6-4.

Simona Halep - Veronika Kudermetova 6-1 / 6-3

GAME, SET & MECI SIMONA HALEP. Românca se impune fără probleme şi obţine calificarea în optimile de finală, la capătul unui meci care a durat o oră şi 18 minute

BREAK >> Simona Halep face break-ul, iar acum serveşte pentru câştigarea meciului

GAME >> Simona Halep nu mai greşeşte şi se impune pe propriul serviciu. Fostul lider mondial conduce cu 4-3

BREAK >> La fel ca-n startul setului secund, Simona Halep face rapid rebreak-ul şi egalează situaţia în setul secund

BREAK >> Break fulgerător al rusoaicei. Kudermetova se impune la 0 şi preia conducerea în setul secund, 3-2

GAME >> Cu mari emoţii, Kudermetova îşi face serviciul şi egalează situaţia în setul secund

GAME >> Halep nu mai greşeşte pe propriul serviciu şi se impune la 15. Set şi 2-1 pentru Simona

BREAK >> Simona Halep revine rapid în setul secund şi reuşeşte rebreak-ul

BREAK >> Start fulminant al rusoaicei în setul secund. Simona Halep îşi pierde serviciul încă din primul game

PRIMUL SET

SET Simona Halep. Românca se impune fără probleme în primul set, scor 6-1, după doar 30 de minute de joc

GAME >> Simona Halep revine de la 0-30 şi îşi face din nou serviciul. 5-1 în primul set pentru fostul lider mondial

BREAK >> Un nou break reuşit de Halep. Simona joacă perfect şi nu-i dă nicio şansă rusoaicei

GAME >> Fostul lider mondial salvează două mingi de break şi îşi face, cu emoţii, propriul serviciu. Simona Halep conduce cu 3-1

BREAK >> Halep joacă perfect şi reuşeşte să se impună la 0 pe serviciul adversarei

GAME >> Simona Halep intră şi ea în meci şi îşi câştigă game-ul de pe propriul serviciu

GAME >> Start bun pentru Kudermetova. Rusoaica a servit şi s-a impus fără probleme în primul game al meciului

Partida este prima din sesiunea de seară, pe Rod Laver Arena. Halep va evolua în premieră, în turul următor, cu rusoaica Veronika Kudermetova, locul 36 WTA şi cap de serie numărul 32, care a învins-o pe compatrioata ei, Varvara Graceva, locul 97 WTA, cu scorul de 5-7, 6-2, 6-2.

Calificarea în turul al treilea este recompensată cu un premiu de 215.000 de dolari australieni (137.000 de euro) şi cu 130 puncte WTA.

La ediţia precedentă a AusOpen, Halep a fost eliminată în semifinale de spaniola Garbine Muguruza, scor 7-6 (8), 7-5. Cea mai bună performanţă a jucătoarei române la Antipozi a fost disputarea finalei ediţiei din 2018, când a fost întrecută de daneza Caroline Wozniacki, cu scorul de 7-6 (2), 3-6, 6-4.

Afla mai multe despre: halep