EXCLUSIV Basarab Panduru s-a luat de un jucător de la Craiova: "Trebuia schimbat după 20 de minute" + A rămas dezamăgit de prestaţia oltenilor

Cupa României

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), pe CS Universitatea Craiova, în manşa I a semifinalelor Cupei României.

Sepsi a învins cu 2-1 Universitatea Craiova, în prima manşă a semifinalelor Cupei României, după un meci superb. Covăsnenii au condus, au fost egalaţi şi au obţinut victoria în minutul 87.

Basarab Panduru a vorbit despre înfrângerea Craiovei. De asemenea, Panduru s-a arătat dezamăgit de prestaţia oltenilor, în special, de Ovidiu Bic.

"Rezultat corect, dacă se termina 1-1 nu era corect. Am spus ca nu îmi place Sepşi şi zic de ce. Pentru că dacă se întâmplă lucruri bune acolo e doar datorită antrenorului, vedeta echipei. Ai jucatori precum Golofca şi Bărbuţ care n-au dat un gol în 30 şi ceva de etape. Ai Tudorie şi Ştefănescu, care pare cel mai interesant.

Dar când ai asemenea jucători care au fost buni doar cândva înseamnă ca e meritul antrenorului. Bravo lui. Probabil că le-a fost frică de acest meci. Victorie este mare şi importantă. Dacă erai fan Craiova te intrebai dacă joacă Craiova? Că nu îţi explici. Astăzi nu mi-a plăcut deloc ce am văzut. Nu ştiu cum de l-au lăsat pe Bic să joace, ca după 20 de minute trebuia schimbat.

Papp a greşit toate pasele! Eu mă mir că face asta. Are experinţă mare. Joci pe nu ştiu unde nu ştiu câţi ani. A jucat mai mult pe afară decât in ţară şi să vii să faci meciuri din ăstea. Te uitai la meci ca fan oltean şi nu ştiai la ce te uiţi", a declarat Basarab Panduru pentru Orange Sport.

Au evoluat echipele:

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bălaşa, Mitrea, Dumitrescu - N. Păun, Vaşvari (Aganovici '73) - Bărbuţ, Golofca (Aşkovski '88), Ştefănescu (Tincu '90+3) - Tudorie. Antrenor Cristiano Bergodi;

Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Screciu (Cîmpanu '79), Papp, Bancu - Roguljici (Nistor '46), Al. Creţu,  Bic (Gustavo '46) - Baiaram (Găman '61), Markovic (Koljici '61), A. Ivan. Antrenor Laurenţiu Reghecampf (suspendat la acest meci, a stat în tribună).

Afla mai multe despre: universitatea craiovabasarab panduri