EXCLUSIV | Basarab Panduru, şocat de modul cum arată FCSB: "Nu credeam că e posibil aşa ceva. Mi se pare incredibil! Trebuie să dea de gândit"

Basarab Panduru (49 de ani) a rămas şocat de modul în care a scăzut FCSB din punct de vedere fizic de la primul meci jucat după pandemie, cel cu CFR Cluj (0-1), şi ultima partidă, cea cu FC Botoşani (1-1). Fostul atacant nu credea că e posibil să se întâmple aşa ceva într-un timp atât de scurt.

FCSB a jucat mult mai bine decât CFR Cluj în meciul pierdut în Gruia cu 1-0, după un autogol al lui Ovidiu Popescu. Atunci, după meci, Panduru i-a lăudat pe cei de la FCSB. Însă, după doar trei meciuri, Basarab Panduru s-a declarat uluit de căderea jucătorilor din punct de vedere fizic.

"Pandi" a spus, în direct la emisiunea Minutul 91 de la Telekom Sport, că repriza a doua din meciul cu FC Botoşani (1-1, pe Arena Naţională) este una dintre cele mai slabe pe care le-a văzut. "Acum patru meciuri, FCSB joacă din primul minut până în ultimul minut un fotbal frumos şi într-un ritm bun. Cum ajungi să arăţi aşa în repriza a doua, în patru etape? Deci aşa ceva nu credeam că este posibil. Nu s-a întâmplat peste trei luni, peste cinci luni, se întâmplă peste trei meciuri. E incredibil să ajungi în halul ăsta, să joci asemenea fotbal... Mi se pare incredibil! Cum a arătat FCSB în repriza a doua trebuie să dea de gândit, pentru că e prea puţin de la meciul cu CFR. A fost una dintre cele mai slabe reprize pe care le-am văzut", a spus Basarab Panduru, la Telekom Sport.

FCSB a câştigat un singur meci în play-off-ul Ligii din acest sezon, cel cu U Craiova, când a învins cu 4-1 pe teren propriu. În rest, echipa lui Bogdan Vintilă a remizat de două ori cu FC Botoşani (2-2, 1-1), a pierdut cu CFR Cluj (0-1) şi Astra (2-3) şi a făcut egal cu Gaz Metan pe Arena Naţională, 2-2.

Formaţia lui Gigi Becali e pe locul patru în clasamentul din play-off, cu 28 de puncte, în afara locurilor de cupe europene. Însă, FCSB poate salva sezonul dacă va câştiga Cupa României. "Roş-albaştrii" sunt cu un picior în finală, după ce au învins pe Dinamo cu 3-0 în turul jucat în Ştefan cel Mare.

Afla mai multe despre: basarab pandurufcsb