EXCLUSIV | Chef de neuitat pentru un fotbalist din "Generaţia de Aur", după o victorie istorică. "O luasem razna. Am ajuns la hotel distrus. Mă simţeam rău"

Fostul internaţional român Florin Valeriu Răducioiu a povestit ce s-a întâmplat în noaptea de după victoria istorică obţinută la Cardiff, pe 17 noiembrie 1993, scor 2-1 cu Ţara Galilor, care ne-a calificat la Campionatul Mondial din 1994.

Acea campanie de calificare a fost una infernală pentru naţionala României, într-o grupă cu Belgia, Cehoslovacia, Ţara Galilor, Cipru şi Insulele Feroie. O înfrângere la Cardiff ar fi reprezentat eliminarea României, iar performanţa din Statele Unite ale Americii n-ar fi existat niciodată.

În acea seară de 17 noiembrie, România a deschis scorul în minutul 32 prin Gheorghe Hagi, însă galezii au egalat în minutul 61, prin Dean Saunders. Golul victoriei şi calificării a fost semnat, pe final de meci, în minutul 81, de Florin Răducioiu.

Fostul atacant de la Dinamo şi AC Milan a povestit că, în acea seară, după istoricul meci, s-a ameţit bine de tot, aşa cum rar a făcut-o vreodată, semn că presiunea acelei partide a fost una uriaşă.

"Îmi aduc aminte când am sărbătorit într-un bar, pub la Cardiff când eu o luasem puţin razna, una dintre puţinele ori când eu o luasem razna. Am ajuns în hotel distrus şi m-am simţit foarte rău că eu nu beam whisky, asta îmi aduc aminte. În timpul meciului a fost foarte mare tensiune, în timpul meciului a fost un mort, s-a întâmplat un lucru incredibil, a murit un om din cauza unei petarde care s-a aruncat în partea cealaltă, s-a şi întârziat puţin meciul", a povestit Răducioiu, pentru Telekom Sport.

Echipa României contra Ţării Galilor:

Antrenor: Anghel Iordănescu.
Primul 11: Prunea - Petrecu, Prodan, Belodedic, Selymeş - Sabău, Lupescu, Gh.Popescu, Gh. Hagi, Dumitrescu - Răducioiu.

Pentru galezi au evoluat în acea partidă legendarii Garry Speed, Dean Sounders, Ian Rush sau Ryan Giggs.

Afla mai multe despre: fotbal