EXCLUSIV | Dinu, reacţie vehementă la adresa unui jucător de la FCSB: "Luaţi-l şi pupaţi-l. N-ai cum să ratezi de acolo!" + remarcatul lui Panduru

Cornel Dinu (73 de ani), expertul Telekom Sport, a vorbit la Minutul 91 despre ratarea incredibilă a lui Darius Olaru (23 de ani) din ultimele secundele ale meciului cu Academica Clinceni (2-2). "Procurorul" a spus că ratarea e una inexplicabilă şi despre asta ar trebui discutat, în contextul în care în studio s-a vorbit dacă mingea a trecut linia porţii la lovitura de cap a lui Cristea.

FCSB a avut şansa, în finalul meciului, să facă 3-2 şi să învingă pe Academica Clinceni, dar Cristea şi Olaru au ratat incredibil. Ureche a scos lovitura de cap a lui Cristea, iar apoi Olaru a dat uluitor peste poartă din două metri, când putea aduce golul victoriei pentru FCSB. "Luaţi-l şi pupaţi-l pe Olaru, în continuare. Cum dă el de acolo peste poartă... Ăsta e fondul discuţiei! Nu dacă a trecut mingea de linia porţii. N-au cum să dai peste poartă de acolo!", a spus Cornel Dinu, la Telekom Sport.

Basarab Panduru a vorbit şi el la finalul meciului şi l-a remarcat pe Ilie Poenaru, antrenorul Clinceniului, pentru modul în care a arătat Academica în partidele cu echipele puternice din play-off. "Nu te gândeai la începutul meciului. Mai ales că FCSB a condus cu 1-0, probabil că portarul e puţin surprins, dar cred că putea să facă mai mult. În 10 minute dau două goluri cei de la Clinceni. Golul din minutul 53 te făcea să crezi că FCSB va câştiga. Poenaru, pentru el ca antrenor, meciurile astea din play-off au o rezonanţa mai mare. Se uită lumea altfel", a spus Panduru.

FCSB - Academica Clinceni 2-2, în play-off-ul Ligii 1

FCSB a remizat, luni seară, la Giurgiu, scor 2-2 (1-2), cu echipa Academica Clinceni, într-un meci din etapa a şaptea a play-off-ului Ligii I.

Au marcat: Olaru ’20, Tănase ’56 (penalti) / Cordea ’26, Rusescu ‘36

La penalti, lovitura s-a repetat după ce prima dată, când Ureche a apărat, portarul nu a stat pe linia porţii. Penaltiul a fost acordat pentru un fault al lui Patriche la Tănase.

FCSB: Vlad (Straton ’46) – Creţu, Haruţ, I. Cristea, Radunovic – Vînă (Oaidă ’46), Ov. Popescu, D. Olaru – Moruţan, Fl. Tănase, Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea

Academica Clinceni: Ureche – F. Achim, Bilali, Patriche, Dobrescu – Cascini, Cebotaru (Tănase ’73) – Ad. Popa (Pîrvulescu ’78), Chandarov (Moulin ’72), Cordea (Pashov ’85) – R. Rusescu (Markovic ’85). Antrenor: Ilie Poenaru

Afla mai multe despre: cornel dinupanduruexclusivfcsbolarupoenaru