EXCLUSIV Ionel Ganea nu are încredere în Edi Iordănescu. La ce concluzie a ajuns după înfrângerea cu Grecia: "Nu va face mai mult decât Rădoi"

Echipa națională

Reprezentativa României a fost învinsă, vineri seară, pe stadionul Steaua, cu scorul de 1-0 (1-0), de selecţionata Greciei, într-un meci amical, primul pentru tricolori cu Edward Iordănescu selecţioner.

Golul a fost marcat de Bouchalakis, în minutul 39, cu o lovitură cu capul din 7 metri.

În minutul 23, grecii au marcat prin Giakoumakis. Reuşita oaspeţilor a fost anulată pentru ofsaid după aproape un minut, în momentul în care mingea fusese pusă la centru terenului pentru a se relua jocul.

Iordănescu a avut parte de o înfrângere la debut. Ionel Ganea a urmărit partida şi nu are încredere în Edi Iordănescu.

"Trebuia 2 ani sacrificaţi. O reconstrucţie totală să zic primul an să-ţi faci o arie de selecţie, anul 2 să formezi o echipă constructivă pe un lot sau un schelet de cel puţin 8 jucători. În primul rând competiţia noastră e sub orice critică. În al doilea rănd trebuie curăţat de mizerii că nu ai ce să mai faci. Şi în al treilea rând noi nu suntem angrenaţi în competiţii internaţionale.

(n.r. Credeţi că o să facă mai mult decât Rădoi) Eu zic că nu o să facă! Cum reuşesti să faci, dacă tu nu faci strategie, cum?

(n.r. despre Boloni) Ăla e antrenor cu nume, e antrenor cu experienţă, omul venea cu nişte condiţii, nu?", a declarat Ionel Ganea.

Ganea s-a contrazis şi cu Andrei Vochin, care i-a luat apărarea lui Iordănescu Jr.

Vochin: "Edi e campionul României cu CFR Cluj, e câştigător de Supercupă!"

Ganea: "Andrei, nu are nicio logică ce spui tu. Logica e clară, politica. Oprea e prietenul lui taică-su".

Au evoluat următoarele echipe:

România: 1. Niţă – 2. Raţiu, 6. Chiricheş-cpt., 17. Rus (4. Drăguşin ‘87), 22. Camora (3. Toşca ‘75) – 18. R. Marin, 23. Bordeianu (13. Mihăilă ‘75) – 20. Mitriţă (21. Popescu ‘62), 8. Cicâldău, 10. Maxim (11. Ivan ‘62) – 9. Puşcaş (19. Tănase ‘61). Selecţioner: Edward Iordănescu

Grecia: 1. Vlachodimos – 14. Rota, 22. Mavropanos, 17. Hatzidiakos, 21. Tsimikas – 20. Mantalos-cpt. (15. Chatzigiovanis ‘81), 23. Siopis, 5. Bouchalakis (19. Douvikas ‘57) – 18. Limnios (11. Bakasetas ‘57), 7. Giakoumakis (16. Pavlidis ‘72), 10. Pelkas (8. Alexandropoulos ‘81). Selecţioner: Gustavo Poyet

Afla mai multe despre: ionel ganeanaţională românieiedi iordănescu