​”Expert în tragerea a câte unui pui de somn pe teren​” Italienii l-au făcut praf pe Vlad Chiricheş după penalty-ul făcut în Serie A

Serie A

Vlad Chiricheş (32 de ani) a fost erou negativ la Sassuolo, în partida cu Empoli din etapa a 11-a din Serie A. Fundaşul a făcut un penalty.

Titular în Sassuolo - Empoli, Vlad Chiricheş a comis un penalty în minutul 82 al meciului de pe teren propriu. Chiricheş a făcut penalty-ul la scorul de 1-0 pentru echipa sa, iar greşeala sa a fost punctul din care lucrurile au mers prost. Căpitanul naţionalei l-a faultat în careu pe Cutrone, cu o intervenţie imprudentă prin alunecare.

Andrea Pinamonti a transformat lovitura de pedeapsă, în minutul 83. Lovitura decisivă pentru Sassuolo, echipa lui Chiricheş, a venit în prelungiri. Zurkowski a înscris şi a adus victoria lui Empoli.

După meci au inceput să curgă criticile la adresa fundaşului român.

”Piratul Vlad, expert în tragerea a câte unui pui de somn. A făcut ca exteriorul lui Henderson să arate ca o pasă filtrantă a lui Modric, iar pe Cutrone l-a transformat într-un Benzema”, a fost concluzia italienilor.